Euro
10.4707
0.13%
Dolar
8.7878
0.2%
Altın
505.48
0.53%
Borsa
1.399
0%
Bitcoin
289.194
-4.35%
19ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 19 C

  Obama'dan Güney Kore'de sınır ziyareti

  ABD Başkanı Barack Obama,Güney Kore ile Kuzey Kore arasındaki 'Askerden Arındırılmış Bölge'yi ziyaret etti
  • 25.03.2012 - 13:07
  Obama'dan Güney Kore'de sınır ziyareti

  Obama dan Güney Kore de sınır ziyareti #1

  Başkan Obama, Amerika’nın Kuzey Kore tehdidine karşı Güney Kore’yle olan dayanışmasını göstermek üzere iki ülke arasındaki sınır bölgesini ziyaret etti. ABD Başkanı, sınırdaki 4 kilometrelik askerden arındırılmış bölgede incelemeler yaptı.

  ABD Başkanı Obama, Bonifas kampında yemekhanedeki Amerikan askerlerine hitaben yaptığı konuşmada, "Özgürlük sınırındasınız" dedi ve Amerikan birliklerinden "gurur" duyduğunu söyledi.

  Obama, zırhlı bir camın arkasından güçlü optik dürbünle Kuzey Kore topraklarını gözledi ve ardından Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-Bak ile görüşeceği Seul'e döndü.

  K. KORE'DE 100. ÖLÜM GÜNÜ TÖRENİ
  Obama Güney Kore'yi ziyaret ederken Kuzey Kore'de ise Aralık ayında ölen liderleri için tören düzenlendi. Kim Jong-il’in yüzüncü ölüm gününe rastlayan törenler için yaklaşık 200 bin Kuzey Koreli başkent Pyongyang’a akın etti.

  Kuzey Kore Lideri'nin ölümünden sonra devlet başkanlığı koltuğuna oğlu Kim Jong-un oturmuştu. Öte yandan Pyongyang’ın gelecek ay bir roket denemesi yapacağını duyurması tansiyonu yeniden yükseltti. Güney Kore, Amerika ve Çin bu girişimi kınarken, Seul’deki nükleer zirvede konunun masaya yatırılması bekleniyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir