Obama'dan İsrail'e Erdoğan çağrısı

Obama'dan İsrail'e Erdoğan çağrısı

ABD, Almanya ve İtalya liderlerinin, Gazze'ye karşı saldırıları sürdüren İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu'dan Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Hamas ile arabuluculuk yapmalarına şans tanımasını istedikleri bildiriliyor.

İSRAİL'E ULUSLARARASI BASKI

İsrail'in önde gelen gazetelerinden Haarez, uluslararası toplumun Gazze'ye saldırılara son vermesi ve kara operasyonundan kaçınması için İsrail'e baskı yapmaya başladığını belirtti. Netanyahu'nun hafta sonunda konuştuğu yabancı liderlere Gazze'de “Füze ateşi sona ermesi durumunda mümkün olan en kısa süre içinde kapsamlı bir ateşkese hazır olduğunu” söylediğini kaydeden gazete, Netanyahu'nun ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve İtalya Başbakanı Mario Monti ile konuştuğuna dikkat çekti.

HAMAS FÜZE ATIŞINI DURDURMALI

Haberde yabancı liderlerin, Netanyahu'dan çatışmaların tırmandırılmamasını ve Mısır'ın yoğun arabuluculuk çabaları için birkaç gün süre tanımasını istedikleri belirtildi. Haberde şöyle denildi: “Hem bir Avrupalı diplomata, hem de üst düzey bir Amerikan yetkilisine göre, Obama, Monti ve Merkel, Netanyahu'ya İsrail'in kendi savunma hakkını desteklediklerini, bir ateşkes olması için Hamas'ın füze atışını durdurması gerektiğini söylediler.

ERDOĞAN'A ARABULUCULUK YAPMA ŞANSI VERİN

Ancak üç lider de Netanyahu'dan, İsrail ordusunun Gazze Şeridi'ne bir kara operasyonundan kaçınmasını ve Mısır Cumhurbaşkanı Mursi ve Türk Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan'a Hamas ile arabuluculuk yapmalarına şans vermesini istediler.”