Petrol
108.12
-0.90%
Euro
17.6671
-0.90%
Dolar
16.6391
-1.45%
Altın
982.45
-0.97%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
349.771
-4.09%
22ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 22 C
  Obama Kudüs'te konuştu: Bağımsız Filistin kurulsun

  Obama Kudüs'te konuştu: Bağımsız Filistin kurulsun

  Obama, barış sürecinin geleceği için büyük önem taşıyan konuşmasında, "İki halk için iki ayrı devlet kurulmalı" dedi.
  • 22.03.2013 - 11:15

  Kudüs'te İsrailliler'e hitap eden ABD Başkanı Barack Obama, Filistinliler üzerine bir konuşma yaptı. Obama, "Filistinlilerin de devlet kurma hakkı var. Kendinizi onların yerine koyun" dedi.

  Obama Kudüs te konuştu: Bağımsız Filistin kurulsun #1Kudüs Kongre Merkezi'nde çoğunluğunu üniversite öğrencilerinin oluşturduğu 2 bin kadar kişinin gözlerinin içine bakarak konuşan ABD Başkanı, "İsrailliler yerleşim inşaatlarının barış sürecine zarar verdiğini görmeli" dedi.

  Obama, barış sürecinin geleceği için tarihi önem taşıyabileceği düşünülen konuşmasında, "İki halk için iki ayrı devlet kurulmalı" dedi.

  ''KENDİNİZİ BİR FİLİSTİNLİ'NİN YERİNE KOYUN''

  ABD Başkanı, "Kendinizi onların yerine koyun. Dünyaya onların gözünden bakın. Filistinli bir çocuğun kendi ülkesinde yetişememesi, tüm hayatı boyunca her hareketini kontrol eden yabancı bir orduyla geçirmesi adil değil" ifadesini kullandı.Obama Kudüs te konuştu: Bağımsız Filistin kurulsun #2

  ''ONLAR DA SİZDEN FARKLI DEĞİLLER''

  Önceden hazırladığı metinin dışına çıkarak, son dönemde tanıştığı bir grup Filistinli gençle ilgili anılarını da anlatan Obama şöyle dedi: "Onlarla konuştukça kızlarımdan farklı olmadıklarını gördüm. Sizin kızlarınızdan, oğullarınızdan da farklı değiller."

  "YALNIZ DEĞİLSİNİZ" MESAJI

  Konuşmasında, İsrail'in, bölgesinde varlığını reddedenlerle çevrili olduğuna işaret eden Obama, "Bu nedenle İsraillilerin güvenliği çok önemli. İsrail'in var olma hakkına karşı çıkanlar, ayaklarının altındaki toprağı ve başlarının üstündeki gökyüzünü de reddedebilirler, çünkü İsrail hiçbir yere gitmiyor. ABD var oldukça yalnız değilsiniz" diye konuştu.

  ''BARIŞ GEREKLİ''

  Obama, salondaki gençlerin gelecekleriyle yakından ilgilendiğini, bu nedenle bir arkadaş gibi konuşarak tavsiyelerde bulunmak istediğini söyledi."Barış, gerekli. Barış, gerçek güvenliğe giden tek yol" diyen Obama, "İsraillileri gerçekten koruyacak tek şey savaşın olmaması. Çünkü düşmanı durdurmak için ne bir duvar yeteri kadar yüksek ne de bir Demir Kubbe yeteri kadar güçlü" dedi.

  Atılacak hiçbir adımın milyonların kalbindekileri ve aklındakileri bir gecede değiştiremeyeceğini ifade eden Obama, "Ancak Filistinlilerle sağlanacak bir ilerleme güçlü bir başlangıç noktası olur" diye konuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir