Petrol
88.65
4.12%
Euro
18.2254
-0.01%
Dolar
18.5458
-0.02%
Altın
1.013
2.52%
Borsa
3392
6.67%
Bitcoin
366.411
1.71%
17ºC
İstanbul
Çok bulutlu 17 C
  Obama'dan Kuzey Kore güvencesi

  Obama'dan Kuzey Kore güvencesi

  ABD Başkanı Obama, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesiyle ilgili Güney Kore ve Japonya'ya bir kez daha güvence verdi.
  • AA
  • 09.09.2016 - 09:08

  Obama dan Kuzey Kore güvencesi #1

  ABD Başkanı Barack Obama, Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesiyle ilgili Güney Kore ve Japonya'ya bir kez daha güvence verdi ve Pyongyang'ın eylemlerinin karşılıksız kalmayacağını vurguladı.

  Beyaz Saray'dan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın, Güneydoğu Asya gezisinden dönerken uçakta, KuzeyKore'deki bir nükleer tesisin yakınında gerçekleşen depremle ilgili Ulusal Güvenlik Danışmanı Susan Rice'tan bilgi aldığı bildirildi.

  Bilgilendirmenin ardından Obama'nın Güney Kore Cumhurbaşkanı Park Geun-hye ve Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile telefonda ayrı ayrı görüştüğü belirtildi.

  "MÜTTEFİKLERİN SARSILMAZ BAĞLILIĞI" VURGUSU

  Açıklamada, "Başkan, ABD'nin, Asya'da ve dünya genelindeki müttefiklerimizin güvenliğine olan sarsılmaz bağlılığını bir kez daha teyit etti." ifadesine yer verildi.

  "CİDDİ ADIMLAR ATACAĞIZ"

  Ayrıca Obama, Kuzey Kore'nin "provokatif eylemlerine" karşı ciddi adımların atılması için ABD'nin müttefik ve ortaklarlarıyla iş birliği halinde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

  KUZEY KORE'NİN 5. NÜKLEER DENEMESİ

  Güney Kore Haber Ajansının haberine göre, ülkeninkuzeydoğusunda 10 kilometre derinlikte 5,3 büyüklüğünde yer sarsıntısı kaydedildi. Deprem, Kuzey Kore'nin nükleer denemeler yaptığı bölgenin çok yakınında oldu. Bu nedenle sarsıntının, nükleer denemelerden kaynaklandığı tahmin ediliyor.

  Obama dan Kuzey Kore güvencesi #2

  Kuzey Kore'de daha önce de depremler olmuş ve bunların da nükleer testlerden kaynaklandığı belirtilmişti.

  Güney Kore yönetiminden yapılan ilk açıklamada, depremin sebebinin Kuzey Kore'nin nükleer silah denemesi olduğu savunulmuştu.

  Kuzey Kore'yi "aşırı sorumsuz" olarak nitelendiren Güney Kore, bu testlerin ilgili BM kararlarının açık ihlali olduğunun altını çizmişti.


  Görüş Bildir