Petrol
77.5
-2.33%
Euro
19.5979
0.44%
Dolar
18.6376
0.02%
Altın
1.072
1.07%
Borsa
4827
-3.46%
Bitcoin
318.388
-0.89%
11ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 11 C

  Obama'dan Merkel'e veda busesi

  Almanya Başbakanı Merkel ABD Başkanı Obama'ya Berlin ziyaretinde sekiz yıllık ortaklığı için teşekkür etti.
  • Ajanslar
  • 17.11.2016 - 20:54
  Obama'dan Merkel'e veda busesi

  Merkel Obama'yı başbakanlıkta kabul etti. İki politikacı yanaktan öpüşerek sıcak bir şekilde selamlaştı.

  Obama dan Merkel e veda busesi #1

  SERBEST TİCARET ANLAŞMASI MÜZAKERELERİNİN ÖNEMİ

  Deutsche Welle'in haberine göre, Barack Obama ve Angela Merkel ikili görüşme sonrası düzenlenen ortak basın toplantısında Amerika ve Avrupa arasındaki serbest ticaret anlaşması müzakerelerinin devam etmesinin önemine dikkat çekti.

  Merkel iki ülkenin "bir gün" askıya alınmış anlaşmaya geri döneceklerine emin olduğunu söyledi.

  "TRUMP'LA İYİ BİR ŞEKİLDE ÇALIŞMAK İSTİYORUZ"

  Merkel ayrıca yeni ABD Başkanı seçilen ve Transatlantik Ticaret ve Yatırım Ortaklığı (TTIP) anlaşmasına karşı olan Donald Trump ile Almanya'nın iyi bir şekilde çalışmak için elinden geleni yapacağını söyledi.

  YENİ ANLAŞMAYLA HEDEF EKONOMİYİ CANLANDIRMAK

  Serbest ticaret anlaşması üzerine müzakereler, 2013 yılının Temmuz ayında başladı. Anlaşmayı savunanlara göre, AB ile ABD arasında gümrükleri ve ticaret engellerini kaldıran bu anlaşma, Atlantik'in her iki yakasına da ekonomik canlanma getirecek.

  Obama dan Merkel e veda busesi #2

  Merkel Obama'yı başbakanlıkta kabul etti VİDEO

  MÜZAKERELER KAPALI KAPILAR ARDINDA YÜRÜTÜLÜYOR

  Anlaşmaya karşı olanlar ise tüketici haklarının korunmasında ve gıda güvenliğinde bir aşınma olacağından endişeli. Müzakerelerin kapalı kapılar ardında yürümesi de rahatsızlık yaratıyor.

  OBAMA TRUMP'IN RUSYA'YA KARŞI KOYACAĞINI UMUYOR

  Obama ayrıca Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e hayranlığını gizlemeyen yeni başkan Trump'ın uluslararası ilkeleri çiğnediği halde Rusya'ya "karşı koyacağını" umduğunu söyledi.

  "ALMANLAR MERKEL'İ TAKDİR ETMELİ"

  Merkel Obama'yı başbakanlıkta kabul etti. İki politikacı yanaktan öpüşerek sıcak bir şekilde selamlaştı. Obama Almanya'ya seyahatinden önce Merkel'in ‘görev süresindeki en sıkı uluslararası müttefiki olduğunu' söylemişti.

  Obama dan Merkel e veda busesi #3

  ABD Başkanı Obama, Merkel ile görüşmesi öncesinde Alman devlet televizyonu ARD ve Der Spiegel ile yaptığı söyleşide Almanya Başbakanı için  "O çok güvenilir ve kendi değerleri için savaşmaya hazırdır" diye konuştu.

  Obama "Burada olduğu için memnunum ve Almanların da onu takdir etmesi gerektiğini düşünüyorum. Ben kesinlikle onu bir ortak olarak takdir ettim" dedi.

  KÜRESEL DÜNYADAKİ EŞİTSİZLİKLERE DİKKAT ÇEKTİ

  Son 8 yılda Merkel ile Obama bazı pürüzlere rağmen dünya politikasının ‘önemli ikilisi' olarak tanınmıştı. Obama söyleşide ayrıca küresel bir dünyada eşitsizliklerin azaltılmasının demokratik sistemlerin devamlılığı için bir gerekliliktir diye konuştu.

  Obama dan Merkel e veda busesi #4

  Amerikan başkanı "Eğer küresel ekonomi, geride bırakıldığını düşünen insanlara tepkisiz kalıyorsa, eğer eşitsizlik büyüyorsa, işte o zaman sanayi ülkelerindeki bölünmeler artacaktır" şeklinde konuştu.

  Obama Almanya'dan önce görev süresi boyunca ilk ve son kez Yunanistan’ı ziyaret etti. Amerikan başkanının Avrupa'yı ziyareti Trump'ın başkan seçilmesi sonrası Avrupa'nın güvenini tazeleme ziyareti olarak değerlendiriliyor.


  Görüş Bildir