Euro
10.303
-0.06%
Dolar
8.7691
0.08%
Altın
491.77
0.18%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
391.200
4.02%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Obama'dan Suriye açıklaması

  Obama, "Suriye topraklarında güvenli bölge oluşturulmasına ideolojik olarak karşı çıkmam söz konusu değil." dedi.
  • AA
  • 25.04.2016 - 01:52
  Obama'dan Suriye açıklaması

  OBAMA

  ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile Hannover’de yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında, Suriye’de ateşkesin sıklıkla ihlal edilmesiyle ilgili Esed rejimini eleştirdi.

  "SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE OLUŞTURULMASINA.."

  Suriye'de sivilleri koruma amaçlı güvenli bölgeler oluşturulmasıyla ilgili soru üzerine Obama, "Suriye topraklarında güvenli bölge oluşturulmasına ideolojik olarak karşı çıkmam söz konusu değil" dedi.

  Dışarıdan askeri güçlerle oluşturulması önerilen bir güvenli bölgenin, Suriye topraklarının önemli bir bölümünün askeri olarak kontrol altına alınmasını gerektireceğini ifade eden Obama, bunun da çok büyük bir askeri güç gerektirdiğini kaydetti.

  "SAYIN MERKEL BU KONUDA TAMAMEN HAKLI.."

  Bir gazetecinin, Almanya Başbakanı Merkel’in Suriyeliler için Suriye içinde güvenli bölgeler oluşturulması fikrini desteklediğini hatırlatması üzerine Obama, şunları kaydetti: “Sayın Merkel bu konuda tamamen haklı. Bu konuda kendisiyle en ufak bir ayrılığımız yok. Siyasi geçiş sürecinde, masada olan ılımlı muhalefet tarafından kontrol edilen bölgeyi, diğerlerinden ayırt edebileceğimiz bir noktaya gelebilirsek, işte ılımlı muhalefet tarafından kontrol edilen bu bölge, güvenli bölge olmalıdır. DAEŞ ya da El-Nusra tarafından kontrol edilen bölgeler varsa bunlar güvenli bölge değildir. İşte bizim inşa etmeye çalıştığımız konsept bu."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir