Petrol
91.86
0.07%
Euro
18.4804
-0.36%
Dolar
18.5771
0.03%
Altın
1.026
-0.36%
Borsa
3489
0.00%
Bitcoin
378.446
1.28%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Obama'dan Trump'a ağır eleştiriler

  ABD Başkanı, Trump'ın sözlerini hatırlatarak "Seçimlere 124 gün kala nihayet bu doğum yeri meselesini çözdük." dedi.
  • AA
  • 18.09.2016 - 08:40
  Obama'dan Trump'a ağır eleştiriler

  Obama dan Trump a ağır eleştiriler #1

  ABD Başkanı Obama, Walter E. Washington Kongre Merkezi'nde siyahi Amerikalıların temsilcilerini bir araya getiren ve Demokratların başkan adayı Hillary Clinton'a "Öncü Ödülü" verilen "Congressional Black Caucus" (CBC) etkinliğinde bir konuşma yaptı.

  "NİHAYET BU DOĞUM YERİ MESELESİNİ ÇÖZDÜK"

  Konuşmasının bir bölümünde Cumhuriyetçi başkan adayı Trump'a isim vermeden yüklenen Obama, ünlü emlak milyarderinin daha önce kendisiyle ilgili "ABD'de doğmadı" iddiasını son günlerde geri aldığını hatırlatarak, imalı bir şekilde, "Seçimlere 124 gün kala nihayet bu doğum yeri meselesini çözdük." dedi.

  Amerikan tarihinin en önemli seçimlerinden birine yaklaşılırken DAEŞ, Kuzey Kore, fakirlik ve iklim değişikliği gibi konuları konuşmak yerine kendi doğum belgesinin gündemde olmasının anlamsız olduğunu kaydeden Obama, Trump'ın konuyla ilgili yaklaşımını eleştirdi.

  TRUMP'A ELEŞTİRİLER

  Trump'ın, "Obama döneminin siyahi Amerikalılar için en kötü zamanlar olduğu" şeklindeki iddiasına sert çıkış yapan Obama, siyahilerin tarihinden bazı örnekler verdikten sonra, "Onun ziyaret edeceği bir müzemiz var, belki böylece meseleyi kavrar. Ona bu şekilde öğreteceğiz." şeklinde konuştu.

  Obama, Trump'la ilgili olarak, "Sivil haklara ve eşitliğe karşı savaşan ve hayatı boyunca işçi kesimini önemsememiş biri." ifadelerini kullandı. Seçimlerde kullanılacak her bir oyun çok önemli ve değerli olduğunu vurgulayan Obama, 2008 ve 2012 yıllarında oluşturduğu mirası Clinton'ın taşıyabileceği yorumunu yaparak siyahilerin (Clinton için) sandık başına gitmemelerini "mirasına kişisel hakaret" olarak algılayacağını belirtti.


  Görüş Bildir