Petrol
113.94
2.14%
Euro
16.23
0.72%
Dolar
15.54
0.40%
Altın
918.75
-0.32%
Borsa
2391
-1.18%
Bitcoin
472.665
-2.44%
17ºC
İstanbul
Açık 17 C

  Obama'nın IŞİD açıklamasının Suriye'de yankıları

  ABD Başkanı Barack Obama'nın açıkladığı IŞİD stratejisi, Suriye rejimi ve muhalifleri tarafından farklı şekillerde yorumlandı.
  • 12.09.2014 - 02:22
  Obama'nın IŞİD açıklamasının Suriye'de yankıları

  Obama nın IŞİD açıklamasının Suriye de yankıları #1

  Suriye resmi Haber ajansı SANA'nın haberine göre, Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal el-Mikdad, ülkesinin egemenliğini korumak için teröristlere karşı savaştığını söyledi.

  Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu (SMDK) Başkanı Hadi el-Bahra ise yaptığı yazılı açıklamada, SMDK'nın, ABD kararını desteklediğini belirtti.

  Söz konusu kararın IŞİD'in yok edilmesinde oynayacağı rolün önemine işaret eden Bahra, Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) silahlandırılması ve eğitilmesi gerektiğinin altını çizdi.

  Bahra, SMDK'nın sadece IŞİD'i yok etmek hedefiyle değil, "Esed rejiminin zulmünden kurtulmak" için de uluslararası koalisyona katılmaya hazır olduğunu ifade etti.

  AA muhabirine konuşan SMDK üyesi Semir Neşşar da "ABD'nin rejime saldıracağını düşünmüyorum. IŞİD'e yönelik saldırıları, Esed rejimine ücretsiz hizmet gibi olacaktır" dedi. Suriye muhalefetinden gelecek her türlü aşırılığa karşı olduğunu kaydeden Neşşar, "ABD ile Esed rejimi arasında önceden yapılmış bir koordinasyon olma ihtimalinin zayıf olduğunu" söyledi.

  "Teröre karşı savaşın geniş çaplı olması gerek"

  Suriye Ulusal Konseyi (SUK) Başkanı George Sabra da teröre karşı savaşın geniş çaplı olması, Esed, Irak'tan gelen mezhepçi milisler ve Hizbullah terörünü de kapsaması gerektiğini ifade etti.

  Esed rejimi ve terör örgütlerine karşı Suriye halkının mücadelesinden övgüyle söz eden Sabra, rejimin ABD saldırılarına karşılık verme ihtimaline ilişkin, "Rejim, ABD saldırıları karşısında bir şey yapamayacak. O, cephaneliklerini ancak masum Suriye halkına karşı kullanabilir" diye konuştu.

  "Bölgede terörün kaynağı, Esed rejimi"

  SMDK Siyasi Kurul Üyesi Ahmed Çakal, ABD'nin IŞİD'e karşı saldırı kararını memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.

  "Bölgede terörün kaynağı, Esed rejimidir. Teröre karşı savaş da bölgedeki tüm kutuplarını kapsamalıdır. Aksi takdirde bölgede güven ve istikrar göremeyeceğiz" diyen Çakal, ABD ile SMDK, ÖSO ve Suriye muhalefetinden mutedil gruplar arasında güvenlik koordinasyonu bulunduğunu kaydetti.

  Ahmed Çakal, "Türkiye, bölgenin istikrarı için etkin bir rol oynuyor ve terörün rejim kaynaklı olduğunun farkında. Bu nedenle muhalefeti kucaklıyor. Suriye halkı da Türkiye'ye şükran borçlu. Dost ülkelerden ve uluslararası kuruluşlardan Suriye krizini bitirmesini, rejim ve terörü yok etmesini, bölgeye güven ve istik geri getirmesini, masum göçmenlerin vatanlarına dönebilmelerini sağlamasını temenni ediyorum" diye konuştu.

  ABD-Suriye-İran koordinasyonu iddiası

  Uluslararası İlişkiler ve Stratejik işler konusunda araştırmalar yapan Ali Hüseyin ise "Suriye rejimin tehlikeleri ve düşürülmesi gerekliliği görmezden gelinerek yapılan IŞİD'e yönelik her türlü strateji, şiddet ve aşırılığa elverişli bir ortamın bekasını sağlayacaktır" değerlendirmesinde bulundu.

  IŞİD'e karşı ABD ile Suriye muhalefeti arasında bir koordinasyonun varlığına ihtimal vermeyen Hüseyin, "Aldığımız duyumlar, ABD, Suriye rejimi ve İran arasında bir koordinenin olduğu yönünde. Eğer böyle bir koordine varsa bu, ABD'nin stratejik bir hata yaptığını gösterir. Zira bu hata, IŞİD'den daha aşırı bir grubun doğmasıyla neticelenir" ifadesini kullandı.

  Suriye'deki IŞİD'in yok edilmesine gereken önemin gösterilmemesi durumunda Irak'takilerin yeniden Suriye'ye yönelebileceği uyarısında bulunan Hüseyin, "Bu durum, Suriye'deki mutedil silahlı muhalefet için büyük tehlike arz edecek. Bu nedenle saldırıların IŞID'in hem Irak hem de Suriye'deki mevzilerini hedef alması gerekir. Suriye muhalefetinin ise teröre karşı uluslararası toplumun ortağı şeklinde kendisini sunarak ve Esed'in düşmesi talebi üzerinde ısrarcı olarak bu durumdan istifade etmesi gerek" dedi.

  Obama'nın Suriye muhalefetini eğitme ve silahlandırma konusundaki destek çağrısını da değerlendiren Hüseyin, yeni bir şey olmadığını, daha önce de aynı şeylerin tekrar edildiğini ve gerçek bir desteğin vuku bulmadığını belirtti. Hüseyin ayrıca Esed rejiminin, ABD saldırıları IŞİD'i hedef aldığı sürece müdahalede bulunmayacağını söyledi.

  Obama, IŞİD’e karşı sistematik hava saldırıları düzenleyeceklerini belirtmiş, bu kapsamda Irak’taki hava saldırılarını sadece Amerikan personelini koruma ve insani yardım amaçlı olmanın ötesine taşıyacaklarını kaydetmişti.

  ABD Başkanı Obama, Kongre’ye, Suriyeli muhaliflere daha fazla ekipman sağlanması ve eğitim verilmesi için kendisine ek yetki ve kaynak sağlaması çağrısında bulunmuştu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir