Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
363.783
-0.34%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Obama'nın montajlı fotoğrafı tepki aldı

  Güney Kore'nin resmi haber ajansının yayınladığı Barack Obama'nın montajlı fotoğrafı, uluslarası tepkilere sebep oldu.
  • 09.05.2013 - 12:09
  Obama'nın montajlı fotoğrafı tepki aldı

  Obama nın montajlı fotoğrafı tepki aldı #1

  Güney Kore Devlet Başkanı Park Geun-hye’nin ABD ziyareti uluslararası medyada geniş yer tutarken, bir başka skandal Devlet Başkanı Park’ın ziyareti kadar konuşulmaya başlandı. Güney Kore’nin resmi haber ajansı Yonhap’ın yayınladığı bir resim uluslararası medyada tartışmalara neden oldu.

  MONTAJLI TOKALAŞMA

  Yonhap’ın servis ettiği, ABD Başkanı Obama ile Güney Devlet Başkanı Park’ın tokalaştığı görünen resmin montaj edilmiş olmasının anlaşılması büyük yankı buldu. Özellikle ABD medyası Yonhap’ı bu nedenle ağır bir şekilde eleştirdi. Bazı medya kuruluşları ise söz konusu resimdeki montajın çok basit olmasından dolayı tepkisini dile getirdi. Tartışmalarında büyümesi ile Yonhap, söz konusu resmi internet sitesinden kaldırdı.

  “YEREL MEDYA İSTEDİ”

  Yonhap’ın Dış Haberler Editör Yardımcısı Yoo Taek-hyung, skandalın nasıl ortaya çıktığını açıkladı. Kendilerini durumu sorulmasından dolayı teşekkür eden Yoo, “Yerel medya bizden akşam baskısı resim istedi. Biz de kendilerine Obama ile Park’ın akşam yemeğinin saat farkından dolayı daha gerçekleşmediğini ifade ettik. Gelen istekler artınca bizden arşivden bir resim çalışması yapılması istendi. Biz yerel medyanın isteği doğrultusunda bir montaj çalışması yaptık.” diye konuştu. Yoo sözlerini şöyle devam ettirdi: “Fotoğraf servisindeki arkadaş, söz konusu resmi İngizlice de servis etmek için, içerik bilgisini tercüme ederken, ‘arşivden montaj çalışma’ ibaresini eklemeyi unutmuş. Resim bu şekli ile servislenince de kıyamet koptu.”


  Görüş Bildir