Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
325.349
-0.91%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Obama'nın Müslümanlardan özür dilemesine gerek yoktu

  ABD başkan adaylarından Santrom, Obama'nın Müslümanlar'dan özür dilemsini ağır bir dille eleştirdi.
  • 26.02.2012 - 19:24
  Obama'nın Müslümanlardan özür dilemesine gerek yoktu

  Obama nın Müslümanlardan özür dilemesine gerek yoktu #1

  ABD'deki başkanlık seçimi için Cumhuriyetçi saflarda yarışan Santorum, Afganistan'da Kur'an-ı Kerim yakılmasından dolayı Müslümanlardan özür dileyen Obama'yı eleştirdi

  ABD'de Cumhuriyetçilerin başkan adaylığı yarışına katılan Eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum, ABD Başkanı Barack Obama'nın, Afganistan'da ABD üssünde Kur'an-ı Kerim'in de aralarında olduğu çok sayıda dini kitabın yakılmasından ötürü özür dilemesine gerek olmadığını söyledi.

  Santorum, bugün ABC'nin "This Week" ve NBC'nin "Meet the Press" programlarına katılarak, Afganistan'da ABD üssünde Kur'an-ı Kerim'in de aralarında olduğu çok sayıda dini kitabın yakılması konusunda yorum yaptı.

  Rick Santorum, Obama'nın olaydan ötürü özür dilemesinin hata olduğunu, bunun Başkan'ın "zayıflığını" gösterdiğini savunarak, Obama'nın üzgünüm demek yerine sadece yapılanın yanlış olduğunu kabul etmiş olması gerektiğini kaydetti.

  Santorum, kasti bir eylem olmayan birşey için özür dilemenin, "ABD Başkanı'nın yapmaması gereken birşey olduğunu" sözlerine ekledi.

  ABD Başkanı Barack Obama, Afganistan'da ABD üssünde Kur'an-ı Kerim'in de aralarında olduğu çok sayıda dini kitabın yakılmasından ötürü özür dilemesi nedeniyle Cumhuriyetçiler tarafından sert bir dille eleştiriliyor.

  Amerikalı askeri yetkililer tarafından yapılan açıklamada, "olayın bir hata olduğu" savunulmuştu.

  OBAMA'YI 'SAHTE İNANÇLI' OLMAKLA SUÇLAMIŞTI

  ABD'de başkanlık seçimleri öncesi gündem din, doğum kontrol, kürtaj ve eşcinsel evliliği. Cumhuriyetçilerin başkan aday adaylarından Santorum, Obama'yi "sahte bir inanca" sahip olmakla suçlamıştı.

  ABD gelecek Kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi için geri sayımda. Seçimde Cumhuriyetçilerin şu anki Başkan Barack Obama'nın önüne kimi çıkaracakları henüz belli değil. Cumhuriyetçilerin başkan adayını belirlemek için eyaletlerde yapılan ön seçimler sürüyor. Ön seçimlerde öne çıkan isimler ise Mitt Romney ile Rick Santorum. Bir süre Romney'in süreçten ipi göğüsleyerek çıkacağına neredeyse kesin gözüyle bakılmış olsa da, Santorum bir atak yaparak son haftalarda öne çıkan ve kendisinden çok söz ettiren bir aday haline geldi.

  Santorum'a beklenmeyen bir atak yaptıran ise, Barack Obama'nın önünü açtığı bir tartışma oldu. Obama yönetiminin, doğum kontrol haplarını işverenlerin çalışanlara sağladığı sağlık sigortası kapsamına almaya çalışması önce Katolik kilisesini ayağa kaldırdı. Kilise, kiliseye bağlı kuruluşların çalışanlarına doğum kontrol haplarını kapsayan sağlık sigortaları vermeye zorlandıklarını ve bunun inanç özgürlüğüne aykırı olduğunu iddia etti. Tartışma, Cumhuriyetçi adayların da konunun üzerine atlamasıyla hızla büyüdü ve bir anda seçim gündeminin merkezine oturdu. Mitt Romney, Obama'nın "dine karşı saldırıya" geçtiğini iddia etti. Ancak bu tartışma Romney'den çok Obama'nın inancı ezmeye çalıştığını iddia eden Santorum'a yaradı. Sonuç olarak, Obama, kiliseye bağlı kuruluşların çalışanları için doğum kontrol masraflarının sigorta tarafından karşılanması formülünü bir orta yol olarak sundu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir