Euro
10.3182
2.01%
Dolar
8.7627
1.28%
Altın
493.51
0.32%
Borsa
1.401
-0.43%
Bitcoin
390.498
4.09%
15ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 15 C

  Obama'nın rakibi belli oldu

  ABD'de başkanlık seçimlerinin güçlü adaylarından Rick Santorum, adaylıktan çekildiğini açıkladı.
  • 10.04.2012 - 22:55
  Obama'nın rakibi belli oldu

  Obama nın rakibi belli oldu #1

  Başkanlık seçimlerine doğru giden ABD'de önemli bir gelişme yaşandı.

  Güçlü adaylardan eski Pennsylvania Senatörü Rick Santorum, Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adaylığı yarışından çekildiğini açıkladı.

  Bu sayede Santorum'un rakibi eski Massachusetts Valisi Mitt Romney'in Cumhuriyetçi partinin tek başkan adayı olarak önü açılmış oldu.

  Santorum, söz konusu açıklamayı memleketi Pennsylvania'dan yaptı. ''Başkan adaylığı yarışı benim için sona ermiştir'' diyen Santorum, bu kararı hafta sonu eşi ve çocuklarıyla konuşarak aldığını söyledi.

  Santorum, her ne kadar Beyaz Saray yolundaki mücadelesi sona erse de savunduğu değerlere ve Amerikan halkına dair mücadelesinin süreceğini kaydetti.

  'STRATEJİK KARAR'

  Santorum'un bu kararı, memleketi Pennsylvania'da yapılacak ön seçimlerden iki hafta önce geldi.

  Bu kararın, Santorum'un kendi eyaletinde bile Romney'e karşı zorlu mücadele vermesi sonucu ortaya çıktığı yorumları geliyor. Çünkü, eğer Santorum kendi eyaletini kaybetseydi, bu politik kariyeri için ''yıkım'' olacaktı.

  Ancak şimdi Santorum, yakaladığı ivmeyle, yarıştan çekilse de partisi ve muhafazakar hareket içindeki yerini koruyarak, stratejik bir karar almış oldu. Ayrıca Santorum'un kararında hasta kızı Bella da etkili oldu.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir