Dolar
7.3011
1.3394%
Euro
8.6132
1.5384%
Altın
1933.15
1.1045%
Borsa
1114.18
0.372%
G. Altın
454.781
2.7082%
Bitcoin
84155.01
3.3141%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Obama'nın Savunma Bakanı adayı Hagel Atatürk hayranı

  "Atatürk bana göre, 21’inci yüzyılın en değerli liderlerinden biridir. ABD’de okullarda okutulmalı.."
  • 06.01.2013 - 08:50
  Obama'nın Savunma Bakanı adayı Hagel Atatürk hayranı

  Obama nın Savunma Bakanı adayı Hagel Atatürk hayranı #1

  Başkan Obama’nın bu hafta eski senatör Chuck Hagel’ı Savuma Bakanlığı’na aday göstermesi bekleniyor. Hagel, İsrail lobisini dinlemiyor, İran’la savaşa karşı çıkıyor, ABD’nin müdahaleci politikalarını eleştiriyor. 

  Eski Nebraska Senatörü Chuck Hagel, Pentagon’un yeni patronu oluyor. Cumhuriyetçi Parti’den gelme bir isim olan Hagel, hem Türkiye hakkında çok ciddi bir bilgiye sahip hem de ‘Atatürk hayranı’ olarak biliniyor. 

  Bu sözler Hagel'a ait:

  "Türk-Amerikan ilişkileri iki ülke arasındaki ilişkilerin çok ötesinde, dünya için de kritik bir ilişki. Türkiye sadece Asya ile Avrupa arasında bir geçiş yolu değil, kültürel, sosyal, ekonomik, güvenlik, ilişki köprüsü. Böyle bir rol oynayan başka bir ülke bilmiyorum. Türkiye ile ilişkilerimizi güçlendirmeliyiz. Her seferinde Ankara’ya gittiğimde Anıtkabir’i mutlaka ziyaret ederim. Atatürk bana göre, 21’inci yüzyılın en değerli liderlerinden biridir. ABD’de çocuklar bu büyük lider hakkında hiçbir şey bilmiyor; okullarda okutulmalı, tarih kitaplarında yer almalı. Atatürk, bugün yaşadığımız dünyanın şekillendirilmesinde önemli rol oynadı..."

  “BİBİ'DEN İNTİKAM"

  İsrail lobisinin Hagel’e karşı olduğu biliniyor. Bunun tek nedeni Hagel’in İran’a askeri müdaheleye itiraz etmesi değil... Hagel bir keresinde senatör olarak görevinin İsrail lobisinden emir almak değil ABD çıkarlarını ilerletmek olduğunu söylemişti. İkinci İntifada başladığında İsrail’i detekleyen mektubu imzalamayan 4 senatörden biriydi. NYT gazetesine göre İsrail’de bazı çevreler Obama’nın Hagel’i aday göstermesini arasının açık olduğu Benjamin Netanyahu’dan “intikam” olarak yorumluyor.

  ERMENİLER DE KARŞI

  Ermeniler de de Chuck Hagel’in atamasına sıcak bakmıyor. Hagel 2005 yılında bir toplantıda “1915’te olanlar 1915’te kaldı. Bence bu konu tarihçilere bırakılmalı” demişti. 2008’de Amerikan okullarında Atatürk’ün okutulması gerektiğini savunmuştu. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi Direktörü Aram Hamparian geçtiğimiz günlerde “Hagel’in savunma bakanı olması bizi rahatsız eder” dedi. Böylece Hagel’in atamasının Senato’da onaylanmasının önüne bir engel daha gelmiş oldu. Şimdi Washington, Beyaz Saray’ın resmi açıklamasını ve Hagel’in onay sürecini bekliyor.

  VİETNAM GAZİSİ

  Chuck Hagel, iki madalyalı bir Vietnam Savaşı gazisi... Milyoner bir iş adamıyken politikaya girmeye karar verdi. 1997-2009 yılları arasında iki dönem senatörlük yaptı. Irak Savaşı’na getirdiği eleştiriler nedeniyle Cumhuriyetçi Parti’den dışlandı. 2009’da Obama’nın İstihbarat Danışma Kurulu’nun eşbaşkanı oldu. Hagel Atlantic Council düşünce kuruluşunun başkanı.

  EŞCİNSELLER DE KARŞI

  Chuck Hagel’in karşısındaki bir diğer grup da eşcinseller. 1999’da Başkan Bill Clinton’ın Lüksemburg’a eşcinsel bir büyükelçi atama planlarına sert çıkan Hagel, eşcinsel hakları gruplarının ateşi altında... Hagel geçtiğimiz günlerde bir açıklama yayınlayarak özür diledi. Ancak aktivistler orduda eşcinsel haklarının yeni tanındığı bir dönemde Hagel’in bakanlığını kabul edilemez buluyorlar.

  Görüş Bildir