Euro
15.0828
-0.97%
Dolar
13.5273
-0.90%
Altın
778.0240
-1.28%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
512.010
3.05%
5ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 5 C

  Öldü denilen IŞİD lideri Bağdadi'nin ses kaydı yayınlandı

  ABD öncülüğündeki koalisyonun hava saldırısından sonra akıbeti bilinmeyen Ebubekir El Bağdadi'ye ait olduğu iddia edilen bir ses kaydı yayınlandı.
  • 14.11.2014 - 03:43
  Öldü denilen IŞİD lideri Bağdadi'nin ses kaydı yayınlandı

  Öldü denilen IŞİD lideri Bağdadi nin ses kaydı yayınlandı #1

  Reuters'te yer alan haberde; Youtube'da yayınlanan 17 dakikalık ses kaydının Bağdadi'ye ait olduğu iddia ediliyor ve 13 Kasım saat 17:05'te yüklendiği dikkat çekiyor. Bağdadi ses kaydında Musul'da 'ilan ettiği' halifeliğin artık Suudi arabistan, Yemen, Cezayir ve Mısır'a yayıldığını söyledi. Destekçilerine, yılanın başı olarak nitelendirdiği Suudi Arabistan yöneticilerine ve bu ülkedeki Şiilere saldırma çağrısı yaptı.

  Mısır'daki Ensar -ül Beyt-ül Makdis grubunun kendisine 'bağlılık yemin' etmesinden de memnuniyetini dile getirdi. Yemen'deki destekçilerini Şii Zeydi kolundan olan Husilere saldırmaya çağırdı. Bağdadi, ABD liderliğindeki koalisyonun IŞİD'i hedef alan operasyonlarının 'başarısızlığa uğradığı'nı savundu.

  "KOALİSYON KARAYA İNMEK ZORUNDA KALACAK"

  "ABD ve koalisyon bizden korkuyor. İsrail de bize karşı fakat açıklamaktan korkuyor" diyen IŞİD lideri, "Yahudiler ve Haçlılar Hilafetimizin kurulmasına karşı propaganda yürütüyor. Koalisyonun başarısız operasyonu sadece bizim üzerimize bomba yağdırmaktan ibaret. Onlar bizim askerlerimizle savaşacak güç göndermekten korkuyorlar o yüzden kara kuvvetleri göndermeyeceğiz diyorlar. Aynı zamanda kafir olmuş Müslüman gruplara yardım etmek ve donatmak üzerinden gidiyorlar. Bu eğitilen güçlerle birlikte IŞİD’in ele geçirdiği bölgeleri geri almak istiyorlar fakat gördük nasıl kaybediyorlar başarısız oluyorlar" dedi. Bağdadi, Obama'nın Irak'a 1500 asker daha gönderdiğini hatırlatıp, "Karaya inmek zorunda kalacaklar" yorumunu yaptı.


  Görüş Bildir