Petrol
98.45
1.08%
Euro
18.5888
0.94%
Dolar
17.9573
0.49%
Altın
1.037
0.72%
Borsa
2858
1.00%
Bitcoin
442.817
6.07%
26ºC
İstanbul
Bulutlu 26 C

  Öldürülen üç Müslüman genç Hollanda'da anıldı

  Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da, ABD’nin Kuzey Carolina eyaletinde öldürülen üç Müslüman genç için anma töreni düzenlendi.
  • AA
  • 14.02.2015 - 02:48
  Öldürülen üç Müslüman genç Hollanda'da anıldı

  Öldürülen üç Müslüman genç Hollanda da anıldı #1

  Minah adlı Müslüman kadınlar kurumunun Amsterdam’ın ünlü Dam Meydanı’nda düzenlediği anma programına, Türk ve Faslıların yanı sıra aralarında Hollandalıların da olduğu kalabalık bir grup katıldı.

  Meydana, öldürülen Deah Barakat, Yusor Muhammed Ebu Salha ve Razan Muhammed’in fotoğraflarının bulunduğu üç tabut koyan grup, taşıdıkları dövizlerle saldırıyı protesto etti. Türk kökenli milletvekilleri Tunahan Kuzu ile Selçuk Öztürk’ün de katıldığı anma programında daha sonra Kur’an-ı Kerim okunarak hayatlarını kaybeden gençler için dua edildi.

  Minah sözcüsü Aziyme Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaşanan acıyı paylaşmak için toplandıklarını söyledi.

  ABD’deki katliam haberini duyduklarında derinden etkilendiklerine ve arkadaşlarıyla bir gün içinde bu anma programını düzenleme kararı aldıklarına işaret eden Akgün, “Bu olay bizi çok duygulandırdı. Sinirlendik. Çünkü Hollanda medyasında konu hakkında hemen hemen hiç Haber çıkmadı. Çıkan da küçücüktü. Tepkimizi göstermek için bu programı organize ettik” dedi.

  Anma programına sadece Müslümanların katılmadığını, farklı ırk ve dinden insanların da aralarında bulunmasının çok anlamlı olduğunu kaydeden Akgün, ilerleyen günlerde bu konuyla ilgili farklı tarzlarda programlar düzenleyebileceklerini ifade etti.

  "PARİS'TE AYAĞA KALKAN AVRUPA, ÜÇ MÜSLÜMAN GENCİN ÖLÜMÜNE SUSKUN"

  Batı medyasının katliam karşısındaki sessizliğini eleştiren Türk kökenli milletvekili Tunahan Kuzu ise hiçbir hayatın başka bir hayattan üstün olmadığını söyledi.

  Avrupa’da ve batıda son dönemlerde "hazımsızlığın arttığına" vurgu yapan Kuzu, şöyle konuştu:

  “Paris’te yaşanan olaylardan sonra gördük ki bütün batı dünyası haklı olarak ayağa kalktı ama Amerika’da üç Müslüman genç vahşi bir şekilde katledilirken batı Avrupa ve dünyada medyaya yansıyan bir şey olmadığını gördük. Kamuoyunun sessizliğinin iki sebebi var. Birincisi bilgisizlik. Birçok Hollandalının bu vahşi katliamdan haberi yok. Medya da maalesef buna yeterince ilgi göstermiyor. İkinci sebep ise çifte standart. Yaşadığımız ülke ve dünyada maalesef çifte standart uygulanıyor. Bu çifte standardı protesto ediyoruz.”

  Kuzu, bu tür hadislerin bir daha yaşanmamasının yolunun, karşılılık ön yargılı yaklaşımların ortadan kalkması ve insanların din, dil, ırk ayrımı gözetmeden birbirlerine insanca muamele etmesinden geçtiğine dikkati çekti.

  Yaklaşık iki saat süren anma programına katılanlar konuşmaların ardından dağıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir