Euro
15.2770
0.88%
Dolar
13.4629
0.64%
Altın
793.6760
0.47%
Borsa
2,011.16
-0.15%
Bitcoin
528.439
-8.52%
2ºC
İstanbul
Yoğun kar 2 C

  Omurgalılar normalden daha hızlı yok oluyor

  Amerikalı bilim adamları, Dünya'nın yeni bir "soyların tükenişi" evresine girdiği uyarısında bulundu.
  • 21.06.2015 - 18:39
  Omurgalılar normalden daha hızlı yok oluyor

  Omurgalılar normalden daha hızlı yok oluyor #1

  ABD'nin önde gelen Stanford, Princeton ve Berkeley üniversitelerinden araştırmacılar, omurgalıların normaldekinden 114 kez daha hızlı yok olduğunu öne sürdü.

  "Science Advances" dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, 1900 yılından bu yana 400'den fazla omurgalı türü yok oldu. Bu tür bir tükenişin, 100 yıl değil, 10 bin yıllık bir süreçte görülmesi gerekiyor.

  "İNSAN SOYU DA YOK OLACAK"

  Araştırmayı yöneten Gerardo Ceballos, "Dünya, altıncı büyük soyların tükenişi evresine giriyor. 65 milyon yıl önce böyle bir evrede dinozorlar yeryüzünden silinmişti. Eğer harekete geçmez, önlem almazsak, insan soyu da yok olup gidenler arasında yer alacak" ifadesini kullandı.

  İklim değişikliği, çevre kirliliği, ormanların yok edilmesi ve hayvanların ticari amaçla öldürülmesinin süreci hızlandırdığına dikkati çeken Ceballos, biyoçeşitliliği ve insanın geleceğini kurtarmak için acilen önlem alınması gerektiğini vurguladı.

  "ÜZERİNE BİNDİĞİMİZ DALI KESİYORUZ"

  Stanford Üniversitesinden Prof. Dr. Paul Ehrlich da "Hızla yaşadığımız dünyayı yok ediyoruz. Aslında üzerine bindiğimiz dalı kesiyoruz" şeklinde uyarıda bulundu. Uluslararası Doğayı Koruma Birliği (IUCN), her yıl en az 50 türün neslinin tükenmesi riskiyle karşı karşıya kaldığını açıkladı. IUCN, tüm amfibilerin (hem suda hem de karada yaşayabilen hayvanlar) yüzde 41'inin, tüm memelilerin de yüzde 25'inin risk altında olduğunu belirtti.

  BİKTİLERİN ARILAR TARAFINDAN DÖLLENMESİ DURABİLİR

  Halihazırda soyu tükenme tehlikesi en fazla olan canlı, Madagascar'da yaşayan lemurlar. Bitkilerin arılar tarafından döllenmesinin de gelecek 30 yıl içinde sona erebileceği ifade ediliyor. Araştırmacılar, omurgalıların neslinin tükenmesi oranlarını fosilleri inceleyerek hesaplıyor.


  Görüş Bildir