Petrol
89.13
0.30%
Euro
18.2338
0.04%
Dolar
18.5296
-0.11%
Altın
1.01
-0.31%
Borsa
3392
0.00%
Bitcoin
366.290
1.80%
16ºC
İstanbul
Çok bulutlu 16 C

  Onun hayatı köpeğine bağlı

  ABD’de yaşayan minik Alida Knobloch, hayatını, her yere birlikte gittiği köpeği Mr. Gibbs’e borçlu.
  • 15.03.2012 - 11:43
  Onun hayatı köpeğine bağlı

  Onun hayatı köpeğine bağlı #1

  Özel eğitimli bir köpek olan Mr. Gibbs, Alida'ya Georgia eyaletinin Louisville şehrindeki evlerinin bahçesinde oynarken, kaydıraktan kayarken hatta bisiklete binerken bile eşlik ediyor.

  FAZLADAN OKSİJENE İHTİYAÇ DUYUYOR

  Sekiz aylıkken nöroendokrin hiperplazisi (NEHI) teşhisi koyulan Alida, normal koşullarda zorlukla da olsa oksijen tüpü olmadan nefes alabiliyor. Ancak zaman zaman fazladan oksijene ihtiyaç duyuyor.

  İşte böyle anlarda yardımına Mr. Gibbs koşuyor. Mr. Gibbs'in varlığı Alida'yı ağır oksijen tüpünü kendi kendine taşımaktan da kurtarıyor.

  SADECE 800 ÇOCUKTA VAR

  Alida'nın hastalığı 2005 yılında keşfedilmiş ve dünya genelinde çocuklarda bilinen sadece 800 vaka var. Bu hastalığı taşıyanların akciğerlerinde oksijen ekstra hücre katmanlarından süzülerek geçiyor. Bu da nefes almayı zorlaştırıyor, hatta imkansızlaştırıyor.

  Dolayısıyla Alida gibi çocukların çok yakın bir yere giderken bile oksijen tüplerini yanlarında götürmeleri gerekiyor.

  Alida'nın anne-babası Aaron ve Debbie Knobloch da çocuklarının böyle bir yükü taşımadan hayatına devam edebilmesi için bir yol arayışına gitmiş.

  Televizyonda bir programda, görme engellilere yardım eden özel eğitimli köpekleri gören Knobloch çifti, aynı köpeklerin eğitim verildiğinde kızlarına da yardımcı olabileceği kanısına varmış.

  Hatta Alida ile Mr. Gibbs birlikte olabilsin diye Utah'tan kalkıp yüzlerce kilometre uzaktaki Georgia'ya taşınmışlar. Artık Alida ile Mr. Gibbs ayrılmaz bir ikili.

  BÜYÜYÜNCE HASTALIĞINDAN KURTULACAK

  Bir hemşire olan anne Debbie Knobloch, Fox News'a yaptığı açıklamada, Alida ile Mr. Gibbs'in birlikte büyüdüklerini belirterek, "Alida hiçbir zaman hastalığından şikayet etmiyor. Yalnız bu aralar oksijen tüplerini sökmeyi adet edindi. Ona bunun doğru bir şey olmadığını anlatmaya çalışıyoruz" dedi.

  Köpek ve çocuğun birbirlerini çok sevdiklerini de ifade eden Debbie Knobloch, Alida'nın prematüre doğduğu için ilk zamanlar önlem olarak oksijene bağlandığını ancak sekizinci aydan sonra hastalığının keşfedildiğini belirtti.

  Alida'nın akciğerlerindeki hastalıklı dokunun büyümediğini de belirten anne Knobloch, küçük kızın büyüyünce oksijensiz yaşayabileceğini umduklarını da sözlerine ekledi.


  Görüş Bildir