Petrol
111.48
2.25%
Euro
17.4789
-0.28%
Dolar
16.7545
0.34%
Altın
974.66
0.49%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
324.282
-0.53%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti isyancıların elinde

  Orta Afrika Cumhuriyeti başkenti Bangui, isyancıların kontrolüne geçti.
  • 24.03.2013 - 19:52
  Orta Afrika Cumhuriyeti'nin başkenti isyancıların elinde

  Orta Afrika Cumhuriyeti nin başkenti isyancıların elinde #1

  Orta Afrika Cumhuriyeti’nde isyancılar, başkent Bangui’nin kontrolünü ele geçirdi. Hükümet, Devlet Başkanı Francois Bozize’nin de komşu Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kaçtığını açıkladı.

  GÜNEY AFRİKALI ASKERLER DE ÜLKEYİ TERK EDİYOR

  İsyancılar ile yaşanan çatışmalarda en az 6 Güney Afrika askerinin öldüğü bildirildi. Ülke ordusu ve bölgesel barış gücünü eğitmek için Orta Afrika Cumhuriyeti’nde bulunan Güney Afrika askerleri ülkeden ayrılma hazırlığı aşamasındaydı. Ülkede Seleka isyancı koalisyonu ile çatışmalar bu hafta yeniden başlamıştı. Bozize’yi devirme yemini eden isyancılar, devlet başkanını isyancı savaşçılarını orduya almayarak Ocak’ta yapılan barış anlaşmasını ihlal etmekle suçluyor.

  KANLI ÇATIŞMALAR ARTABİLİR

  “İsyancılar şehri kontrol ediyor.” diyen Devlet Başkanlığı sözcüsü Gaston Mackouzangba, “Ümit ediyorum intikam olayları yaşanmaz.” diye konuştu.
  Hükümet sözcüsü Crepin Mboli-Goumba ise isyancıların şehirde bütün stratejik noktaların kontrolünü ele geçirdiklerini ifade etti.

  BAŞKANIN KAÇTIĞI İDDİA EDİLİYOR

  İsmini açıklamak istemeyen bir Devlet Başkanı danışmanı ise isyancıların başkanlık sarayına yönelmesi ile Devlet Başkanı Francois Bozize’nin Oubangi nehrini geçerek Demokratik Kongo Cumhuriyeti’ne kaçtığını kaydetti. Bozize, 2003 yılında askeri darbe ile iktidarı ele geçirmişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir