Petrol
112.53
2.25%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.312
-0.37%
23ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 23 C

  Orta Afrika'da İslam Devleti gerginliği

  Ndele kentinde dine dayalı bir İslam devleti kurulmasıyla ilgili dağıtılan bildiri gerginlik yarattı.
  • 28.02.2014 - 00:02
  Orta Afrika'da İslam Devleti gerginliği

  Orta Afrika da İslam Devleti gerginliği #1

  Ülkenin kuzeyindeki Ndele kentinde kendilerini ''Devrimci Gençlik Birliği'' olarak tanımlayan grubun dağıttığı iddia edilen bildiri, bölge sakinleri arasında tartışmaları tetikledi.

  MÜSLÜMAN-HRİSTİYAN AYRIŞMASINA TEPKİ

  El ilanlarında, grubun Bangoran Ulusal Parkı ve Bamingui'nun doğusunda yer alan Ndele bölgesinde kurulması çağrısı yapılan ''İslam devleti'' nedeniyle hükümet ve insani yardım kuruluşları çalışanlarına bölgeden ayrılması uyarısında bulunuluyor.

  Müslüman olan Ndele Bölgesel Konseyi Başkan Kassara Aziza yaptığı açıklamada, kentteki Müslüman ve Hristiyanlar arasında güçlü bir bağın olduğunun altını çizdi.

  Hristiyan olan emekli öğretmen Nguerebanda David ise ülkenin kuzeyindeki bağımsızlık çağrısı ve İslami bir devlet oluşturulması girişimini ''geçen bir yaz bulutu'' olarak niteledi.

  Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki olaylar, çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Seleka isyancılarının, Hristiyan Devlet Başkanı François Bozize'yi geçen yıl mart ayında devirmesiyle başlamıştı.

  Bozize'nin ardından göreve gelen Müslüman Michel Djotodia, uluslararası ve bölgesel baskılar üzerine istifa etmiş, yerini Bangui Belediye Başkanı Catherine Samba-Panza almış ancak ülkede günden güne yoğunlaşan şiddet olaylarının sonu gelmemişti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir