Petrol
85.42
-1.68%
Euro
19.6306
0.07%
Dolar
18.6344
0.01%
Altın
1.077
-0.31%
Borsa
4963
-1.65%
Bitcoin
320.714
-0.91%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C
  Oxford, korona aşısını Kenyalılar üstünde deneyecek

  Oxford, korona aşısını Kenyalılar üstünde deneyecek

  Oxford Üniversitesi'nin koronavirüse karşı geliştirmeye çalıştığı aşının, Kenya’da da yetişkinler üzerinde deneneceği ortaya çıktı.
  • AA & Ensonhaber
  • 27.05.2020 - 21:07
  • Güncelleme : 27.05.2020 - 21:07

  Dünya koronavirüs salgınıyla cebelleşirken, milyonlarca vaka ve 350 bini aşkın ölümün ardından aşı çalışmaları devam ediyor.

  Birçok ülkede aşı için yol katedilirken, bunlardan en ileri düzeyde olanlardan biri ise İngiltere'deki Oxford Üniversitesi'nin yürüttüğü çalışma.

  İNSAN DENEYLERİ KENYA'DA YAPILACAK

  Üniversitede, hayvanlar üzerinde yapılan denemelerinin sona erdiği bildirilen aşının insan üzerindeki denemelerinin ise Afrika ülkesi Kenya'da yapılacağı öğrenildi.

  Dünya Sağlık Örgütü'nün uluslararası klinik deneyleri kayıt altında tuttuğu platformda detaylarını paylaştığı çalışmaya göre, Kenya’da 18 yaşından büyük 400 kişide yeni aşının koruma sağlayıp sağlamadığı test edilecek.

  Kenya Tıbbi Araştırmalar Enstitüsü (KEMRI) Welcome Trust Araştırma Programı’nın yerel ortağı olduğu çalışmanın, yaklaşık 2 yıl sürmesi planlanıyor.

  GÖNÜLLÜLÜK ESAS ALINACAK

  Sağlıklı bireylerin gönüllülük esasına uygun şekilde katılacağı aşı programına, sadece doktor, hemşire ve eczacı gibi sağlık çalışanlarının katılacak olması dikkati çekiyor.

  Gönüllülerin, virüsün yayıldığı Kilifi ve Mombasa şehirlerinden seçileceği belirtiliyor.

  Oxford, korona aşısını Kenyalılar üstünde deneyecek #1

  KENYA, KOBAY OLMAK İSTEMEDİĞİNİ SÖYLEMİŞTİ

  Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta, geçen ay, Kenyalıların aşı deneylerinde kobay olarak kullanılamayacağını açıklamıştı.

  Hükümetin, mevcut programa onay verip vermediği henüz netleşmedi.

  Oxford Üniversitesi, geçen ay insanlar üzerinde test etmeye başladığı aşının başarılı olması halinde üretim ve dağıtımı için ilaç devi AstraZeneca ile anlaşmaya vardığını duyurmuştu.

  Oxford, korona aşısını Kenyalılar üstünde deneyecek #2


  Görüş Bildir