Petrol
111.25
0.42%
Euro
17.2686
1.37%
Dolar
16.1145
1.19%
Altın
962.08
1.40%
Borsa
2395
0.57%
Bitcoin
474.547
-1.72%
24ºC
İstanbul
Güneşli 24 C

  Özbekistan İslam Hareketi, IŞİD'e katıldığını duyurdu

  Özbekistan İslam Hareketi isimli örgütün lideri Usman Gozi, IŞİD'e katıldıklarını açıkladı.
  • 07.10.2014 - 11:05
  Özbekistan İslam Hareketi, IŞİD'e katıldığını duyurdu

  Özbekistan İslam Hareketi, IŞİD e katıldığını duyurdu #1

  Ria Novosti Haber Ajansı’nın Özbekistan Emniyet Teşkilatı’na görevli bir yetkiliden aldığı bilgiyi kaynak göstererek geçtiği haberde, Özbekistan İslam Hareketi isimli örgütün lideri Usman Gozi’nin IŞİD’e katıldıklarını açıkladığı belirtildi.

  VİDEO VE SES KAYDI VAR

  Ajansa verdiği demeçte, ‘‘Özbekistan İslam Hareketi isimli örgütün IŞİD’i desteklediğinin ve ortak olarak gerçekleştirecekleri silahlı eylemlerin anlatıldığı video ve ses kayıtlarına sahibiz’’ şeklinde konuşan yetkili, Özbekistan İslam Hareketi’nin Afganistan’ın ve Pakistan’ın sınır bölgelerinde yoğun bir biçimde faaliyete geçerek yeni militan alımı ve eğitim konularında çalıştığını da sözlerine ekledi.

  "İSTİHBARATIMIZ İYİ"

  Açıklamasının sonunda, söz konusu örgütün faaliyetlerine ilişkin olarak alınan bilgiler doğrultusunda Özbekistan istihbaratının terörle mücadele alanındaki önlemlerini arttırdığını kaydeden yetkili, ‘‘Söz konusu önemli bilgiyi ele geçirmemiz istihbarat çalışmalarının ne kadar başarılı olduğunu göstermektedir. Her zaman birkaç adım önde olmamız gerekmekte’’ diyerek sözlerini tamamladı.

  ABD'DE DE TERÖR ÖRGÜTÜ OLARAK KABUL EDİYOR

  Özbekistan’da yasaklı olan siyasi partilerin liderlerinin Afganistan’a giderek 1996 yılında kurdukları ve ana karargahı da bu ülkede bulunan terör örgütüne üye oldukları düşünülen kişiler Özbekistan’da devamlı olarak gözaltına alınıyor. El Kaide ve Taliban ile bağlantılı olan Özbekistan İslam Hareketi Rusya ve Orta Asya ülkelerinin yanı sıra, ABD tarafından da terör örgütü olarak kabul ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir