Euro
10.3283
-1.01%
Dolar
8.8179
-0.54%
Altın
496.98
-0.41%
Borsa
1.392
0.51%
Bitcoin
383.058
-0.91%
21ºC
İstanbul
Açık 21 C

  Panama belgeleriyle ilgili bir kişi gözaltına alındı

  Mossack Fonseca'da çalışan bir bilgisayar uzmanı, gizli belgeleri sızdırdığı iddiaları üzerine İsviçre'nin Cenevre kentinde gözaltına alındı
  • AA
  • 16.06.2016 - 02:49
  Panama belgeleriyle ilgili bir kişi gözaltına alındı

  İsviçre'nin Fransızca yayın yapan Le Temps gazetesi, ismini açıklamadığı bir yetkiliye dayandırdığı haberinde, çok sayıda gizli belgeyi sızdırmakla suçlanan bilgisayar uzmanının geçici olarak gözaltına alındığını yazdı. Cenevre Kantonu Başsavcılığı'nın ise konuyla ilgili soruşturma başlattığı belirtildi.

  Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu'nun (ICIJ), birçok kişi ve şirketin off-shore yatırım faaliyetlerini ortaya çıkaran "Panama belgeleri" ni yayımlaması, birçok ülkede yolsuzluk soruşturmalarının açılmasına ve bazı üst düzey istifalara sebep olmuştu.

  "Panama belgeleri" olarak basına sızdırılan belgelerde çok sayıda kişi ve şirketin uluslararası vergi kaçakçılığı, kara para aklama, uluslararası yaptırımları delmek gibi amaçlarla "off-shore" şirketler ve hesaplar üzerinden finansal işlem yaptığı öne sürülüyor.

  Genellikle vergi ödememek ya da düşük vergi ödemek için yurt dışında kurulan ve "vergi cenneti" olarak adlandırılan bazı ülkelerdeki "off-shore" şirketlere dünyadaki mevcut finansal varlıklar, vergi sistemlerinin dışına kaçırılarak yönlendiriliyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir