Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
588.923
0.33%
14ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 14 C

  Papa: İslam ile diyalog sabır ve tevazu gerektirir

  Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Hristiyanlık ve İslam arasında diyalog için çaba gösterenlerin dikkatli olmaları ve bu işin sabır ve tevazu gerektirdiğini belirtti.
  • 25.01.2015 - 03:33
  Papa: İslam ile diyalog sabır ve tevazu gerektirir

  Papa: İslam ile diyalog sabır ve tevazu gerektirir #1

  Papa Franciscus, Papalık Arap ve İslami Araştırmalar Enstitüsü'nün 50. kuruluş yıldönümü münasebetiyle yaptığı konuşmada, son günlerde gerilimli günler geçirildiğini, bu nedenle İslam ile Hristiyanlık arasındaki diyalogla ilgilenenlerin dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

  "SABIR VE TEVAZU GEREKTİRİR"

  Bu konuda gösterilen doğaçlama yaklaşımların bazen ters etki yapabileceğine dikkati çeken Papa, "İslam ile diyalog, ayrıntılı bir çalışmanın yanında sabır ve tevazu gerektirir" dedi. "Karşılıklı saygıyı kaybetmemek lazım" diyen Papa, buna sadece Katoliklerin değil, aynı zamanda Müslüman alimlerin de dikkat etmesini istedi.

  "EN ETKİLİ PANZEHİR"

  Papa Franciscus, "Herhangi bir şiddet biçimine karşı en etkili panzehir; zenginliği ve çeşitliliği kabul etmenin eğitimidir" ifadesini kullandı. Diyaloğun başında buluşmanın olduğunu belirten Papa Franciscus, son yıllarda bazı yanlış anlamalar ve zorluklarına rağmen dinler arası diyalogda İslam dinine inananlarla da ilerlemeler kaydettiklerini söyledi.

  50. yılını kutlayan bu kurumlarının Papalığın akademik kurumları içerisinde ayrı bir değeri olduğunu ifade eden Papa, buranın daha çok tanınması gerektiği yönündeki arzusunu dile getirdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir