Petrol
93.08
0.80%
Euro
18.2803
0.19%
Dolar
17.951
0.21%
Altın
1.026
0.47%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
435.614
0.91%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Papa Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemiş

  Papa 2. Jean Paul'ün kitap haline getirilen günlüklerinde kendisinden af dileyen Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemesi dikkat çekti.
  • 06.02.2014 - 16:25
  Papa Mehmet Ali Ağca'yı bahtiyarlar listesine eklemiş

  Papa Mehmet Ali Ağca yı bahtiyarlar listesine eklemiş #1

  Dokuz yıl önce hayatını kaybeden ve Nisan ayında Aziz (Santo) ilan edilecek olan Papa 2. Jean Paul'ün, öldükten sonra yakılmasını vasiyet ettiği günlükleri memleketi Polonya'da kitaplaştırıldı.

  AĞCA'NIN İSMİ PARANTEZ İÇİNDE

  Kitapta en dikkat çeken kısımlarsa tanrıdan af dileyen günahkarların bahtiyar olmaları ve kendisine suikast girişiminde bulunan Ali Ağca'nın ismini de bu cümlelerin yanına parantez içinde not düşmesi olarak öne çıkıyor.

  GÜNLÜKLERİ KİTAPLAŞTIRILDI

  Vefatının dokuzuncu yılında "Aziz" ilan edilecek olan Papa 2. Jean Paul'ün, hizmetlisine ölümünün ardından yakılmasını söylediği günlükleri memleketi Polonya'da kitaplaştırıldı. 600 sayfadan fazla olan kitapta 2. Jean Paul'ün, 1923'ten 2003'e kadar manevi dünyasının yansımaları bulunuyor.

  AF DİLEYEN GÜNAHKARLARI 'BAHTİYAR' SAYDI

  Kitapta 2. Jean Paul'ün 1997 yılında aldığı bir notta, tanrının kendisinden af dileyen günahkarları bahtiyar saydığından bahsetmesi dikkat çekiyor. Ayrıca yine aynı bölümde, papaların seçildikten sonra yayımladıkları Papalık Genelgeleri'nden kendisine ait olan "Dives in Misericordia" (Merhameti Bol) genelgesinin yanına parantez içinde kendisine suikast düzenleyen Ali Ağca'nın ismini de yazdığı görülüyor.

  Papa Mehmet Ali Ağca yı bahtiyarlar listesine eklemiş #2

  ÇÖZÜM ÖNERİLERİNDE BULUNDU

  Kitapta dikkat çeken diğer bir bölümdeyse Müslümanlar ile Hristiyanlar arasındaki ilişkilerden bahsedildiği, Ortadoğu'nun karışık durumu ve bu karışıklığın giderilmesi adına not ettiği çözüm önerileri bulunuyor. 2. Jean Paul, Ortadoğu'daki suların durulması için 100 yıl gerektiğini ifade ederken Hz. Meryem'in Müslümanlar ile Hıristiyanlar arasındaki ilişkiler arasında bir köprü vazifesi görebileceği hususuna vurgu yaptığı görülüyor. Merhum Papa 2. Jean Paul'ün, nisan ayında Aziz (Santo) ilan edilmesine ise biri Parkinson diğeri beynindeki bir hastalıktan rahatsız olan iki kişinin, 2. Jean Paul'ün adı kullanılarak dua edilmesi sonucu iyileşmeleri sebep olarak gösteriliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir