Euro
10.1165
1.33%
Dolar
8.3818
0.92%
Altın
482.56
1.27%
Borsa
1.345
1.1%
Bitcoin
405.189
-9.82%
19ºC
İstanbul
Çok bulutlu 19 C

  Papa, Venezuela'da taraflar anlaşırsa arabuluculuğa hazır

  Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francis, Venezuela'da tarafların anlaşıp, talep etmeleri halinde arabuluculuk yapmaya hazır olduğunu bildirdi.
  • AA
  • 06.02.2019 - 12:25
  Papa, Venezuela'da taraflar anlaşırsa arabuluculuğa hazır

  Papa, Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretinin ardından Roma'ya dönüşünde, uçaktaki gazetecilere bazı açıklamalarda bulundu.

  MEKTUBU HENÜZ OKUMADI

  İspanya'nın EFE ajansının verdiği haberde Papa, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun kendisine gönderdiği ve ülkesindeki olaylara müdahale etmesini istediği mektubu henüz okumadığını belirtti.

  Papa, Venezuela da taraflar anlaşırsa arabuluculuğa hazır #1

  "HER ZAMAN HAZIRIZ"

  "Henüz mektubu okumadım. Ne yapılabilir göreceğiz." diyen Papa Francis, "Bir arabuluculuk yapılması için tarafların (Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro ve kendini geçici devlet başkanı ilan eden Ulusal Meclis Başkanı Juan Guaido) rızasına ihtiyaç var. Başlangıç şartları çok açık. Taraflar bunu istesin, her zaman hazırız." ifadesini kullandı.

  Arabuluculuktan önce bazı küçük adımlar atılması gerektiğini kaydeden Papa, "Sadece Vatikan tarafından değil, tüm diplomasiden küçük başlangıç adımları atılmalı. Biri yakınlaşmak diğeri de olası diyalogu başlatmak için. Diplomasi böyle işler." diye konuştu.

  Papa, Venezuela da taraflar anlaşırsa arabuluculuğa hazır #2

  MADURO: "YARDIM İSTEDİM"

  Öte yandan, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro da İtalyan Sky 24 televizyonuna verdiği demeçte, "Hz. İsa'nın davasının hizmetinde olduğumu söyleyerek, Papa Francis'e bir mektup gönderdim. Umarım Roma'ya, Vatikan'a varmıştır ya da varmak üzeredir. Ve bu ruhla, diyalogun güçlendirilmesi ve sürecin kolaylaştırılması için yardım istedim." ifadesini kullandı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir