Euro
11.1682
0.28%
Dolar
9.6129
0.3%
Altın
557.29
0.06%
Borsa
1.493
0%
Bitcoin
598.981
-0.19%
10ºC
İstanbul
Çok bulutlu 10 C

  Papa'dan tacize göz yuman din adamlarına özel mahkeme

  Katolik Hristiyanların Lideri Papa Francesco, kilisede çocuk tacizlerine göz yuman din adamlarının yargılanması için özel bir mahkeme kurdu.
  • 11.06.2015 - 10:28
  Papa'dan tacize göz yuman din adamlarına özel mahkeme

  Papa dan tacize göz yuman din adamlarına özel mahkeme #1

  Göreve geldiği mart ayından bu yana Katolik Kilisesi’nin en büyük sorunlarından biri olan pedofili skandallarının kökünü kazımak için savaş açmış olan Papa Francesco, bu konuda önemli bir reforma daha imza attı.

  Papa şubat ayında, Katolik din adamlarının cinsel tacizine maruz kalmış çocukları korumak için, bazı mağdurlar ile din adamlarından oluşan Çocukları Koruma Komisyonu’nu kurmuştu.

  "EPİSKOPAL SUİSTİMAL EKİBİ"

  Bu komisyonun yürüttüğü çalışmalar ışığında Papa, “Episkopal Süistimal Ofisi” adı altında bir mahkeme kurulmasını kabul etti. Vatikan’da (Kutsal Makam) bir ilk olma özelliğini taşıyan söz konusu mahkemede, kilise mensuplarınca çocukların taciz edilmesine göz yuman ve kilise yönetimine ya da yerel makamlara şikayet etmeyen episkoposlar yargılanacak.

  Vatikan Sözcüsü Peder Federico Lombardi, çocuklara karşı tacizi önlemek için yeteri kadar önlem almayan din adamlarının da artık yargılanabileceğini söyledi.

  BAŞEPİSKOPOS PEDOFİLİDEN TUTUKLANDI

  Geçtiğimiz yıllarda Katolik Kilisesi, Katolik rahiplerin çocuklara cinsel taciz edilmesine ilişkin skandalların üzerini örtmekle suçlanmıştı. Bu önemli adım aynı zamanda, geçen yıl Kilise’de reformlar yapması için Papa tarafından kurulan ve 9 kardinalden oluştuğu için “C9” diye adlandırılan komisyonun çalışmalarının da ürünü. Kilise’yi sarsan son büyük skandal, geçtiğimiz eylül ayında yaşanmış, Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti olan Santo Domingo Başepiskoposu Jozef Wesolowski pedofili suçundan tutuklanmıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir