Euro
9.6947
0.12%
Dolar
8.0717
0.01%
Altın
452.26
0.43%
Borsa
1.409
0%
Bitcoin
512.999
-0.54%
10ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 10 C

  Pentagon, hurdaya çıkarılan İtalyan uçaklarına 549 milyon dolar ödedi

  ABD Hava Kuvvetleri'nin G222 programı kapsamında satın aldığı uçakların güvenilmez olduğu, ödenilen miktarın çok altında hurdaya çıkarıldığı belirtildi.
  • AA
  • 04.03.2021 - 16:47
  • Güncelleme : 04.03.2021 - 17:58
  Pentagon, hurdaya çıkarılan İtalyan uçaklarına 549 milyon dolar ödedi

  ABD Savunma Bakanlığı'nın, hurdaya çıkarılıp satılan İtalyan uçaklarına milyonlarca dolar ödediği ortaya çıktı.

  Afganistan'ın Yeniden Yapılandırılması için Özel Genel Müfettişliği (SIGAR), İtalyan şirketi Alenia Aermacchi North America'dan alınan kargo uçaklarına ilişkin bir rapor hazırladı.

  YETKİLİLER, MİLYON DOLARLIK HATADAN SORUMLU TUTULMADI

  Raporda, ABD Hava Kuvvetleri'nin 2008'de Afganistan'da kullanılmak üzere satın aldığı, güvenilmez olduklarının kanıtlanması ve programın askıya alınmasıyla 2014'te hurdaya çıkarılarak 40 bin 257 dolara satılan kargo uçaklarına, 549 milyon dolar ödediği ve anlaşmaya müdahil yetkililerin bu hatadan sorumlu tutulmadığı belirtildi.

  "Ne yazık ki, ne projeyi uygulayan eski Hava Kuvvetleri Generali ne de kusurlu uçakları Pentagon'a satan, şimdiki adı The Leonardo olan Alenia şirketi yargılanmadı. Hiç kimse G222 programının başarısızlığından sorumlu tutulmadı." ifadesi kullanılan raporda, Hava Kuvvetleri Özel Soruşturma Dairesi (AFOSI), Savunma Suçları Araştırma Servisi (DCIS) ve Federal Soruşturma Bürosunun (FBI) da daha önce konuyla ilgili soruşturma yürüttüğü belirtildi.

  Pentagon, hurdaya çıkarılan İtalyan uçaklarına 549 milyon dolar ödedi #1

  "ZORLU HAVA KOŞULLARINDA UÇMAYA ELVERİŞLİ OLUP OLMADIĞI KONTROL EDİLMEDİ"

  NBC News'in haberine göre; raporda, federal yetkililerin, Alenia şirketine dolandırıcılık ve diğer usulsüzlükler için dava açmaya; hatadan, alıma onay veren emekli Hava Kuvvetleri Generalini sorumlu tutmaya çalıştığı, Alenia şirketi hakkındaki uyarıların dikkate alınmadığının görüldüğü kaydedildi.

  Sözleşmeyi hazırlayan personelin Alenia'nın taahhüt ettiği yedek parça desteğini ve kargo uçaklarının, özellikle Afganistan coğrafyası ile zorlu hava koşullarında uçmaya elverişli olup olmadığını kontrol etmediği ifade edildi.

  Pentagon, hurdaya çıkarılan İtalyan uçaklarına 549 milyon dolar ödedi #2

  UÇAĞIN GÜVENLİĞİYLE İLGİLİ ÇOK SAYIDA ŞİKAYETTE BULUNULDU

  Raporda ayrıca Afgan pilotların, uçağın güvenliğiyle ilgili çok sayıda şikayette bulunduğuna, ölümcül olabilecek bazı durumlarla karşılaştıklarına, bakım konusunda büyük eksiklik ve gecikmeler yaşandığına dair ifadelerine yer verildi ve "Neyse ki, G222 programı herhangi bir can kaybı yaşanmadan sona erdirilmiş." yorumu yapıldı.

  Pentagon'dan yapılan açıklamada, silah alımıyla ilgili sözleşmelerin ve sürecin daha fazla denetleneceği vurgulandı.

   

   

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir