Euro
8.98
0.05%
Dolar
7.3781
0.14%
Altın
441.26
-0.43%
Borsa
1.552
0%
Bitcoin
236.000
-9.04%
8ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 8 C

  Pentagon ile Washington Belediye Meclisi arasında 'Ulusal Muhafız' tartışması

  Washington Belediye Meclisi, Pentagon'un Ulusal Muhafızların ABD Kongresi'nde yaşanan olaylara müdahale etmesi taleplerini reddettiği iddiasında bulunurken Pentagon, taleplerin onaylandığını açıkladı.
  • AA
  • 07.01.2021 - 11:25
  • Güncelleme : 07.01.2021 - 11:31
  Pentagon ile Washington Belediye Meclisi arasında 'Ulusal Muhafız' tartışması

  ABD Başkanı Donald Trump'ın destekçilerinin başkent Washington'da Kongre binasına girmesiyle olaylar tırmanırken, Pentagon ile Washington Belediyesi arasında Ulusal Muhafızlar üzerine ilginç bir polemik yaşandı.

  Washington Belediye Meclisi, "Savunma Bakanlığı, Belediye Başkanı Muriel Bowser'in, Kongre'de güvenliği tekrar sağlamaları ve Kongre binasını korumaları için Ulusal Muhafızların yetkilerini artırma talebini reddetti. Bu talep reddedildi. Meclis, Belediye Başkanı'nın talebini destekliyordu. Bu talebin reddedilmesi karşısında dehşete düştük." açıklamasında bulundu.

  WASHİNGTON BELEDİYESİ'YLE PENTAGON ARASINDA ULUSAL MUHAFIZ KRİZİ

  Belediye Meclisinin açıklamasına yanıt veren Pentagon Sözcüsü Jonathan Hoffman da şunları kaydetti:

  "Bu hafta başında, Belediye Başkanı Bowser, protestolar için polise yardım etmek üzere DC, Ulusal Muhafızlarından 340 asker talep etmişti. Bu talep onaylandı. Bugün, Belediye Başkanı, DC Ulusal Muhafızlarının tamamının Kongre binasındaki olaylara müdahale eden yerel ve federal kolluk kuvvetlerine destek vermesi için aktif hale getirilmesi talebinde bulunmuştu. Bu talep de onaylandı. DC yönetiminden ayrıca bir talep gelmedi."

  ABD'de Ulusal Muhafızları aktifleştirme yetkisi eyalet valilerinde iken, Washington eyalet olmadığı için bu yetki Beyaz Saray ve Pentagon'da bulunuyor.

  TRUMP'IN MİTİNGİ SONRASI GÖSTERİCİLER KONGRE BİNASINI BASMIŞTI

  Beyaz Saray'ın önünde, Trump'ın da katıldığı miting ardından Kongre binasına yürüyen binlerce Trump destekçisi gösterici ile polis arasında çatışmalar yaşanmış ve polis barikatlarını aşan bazı göstericiler, Kongre binasına girmişti.

  Yaşanan olaylarda 4 kişi hayatını kaybetmiş ve çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

  Trump, destekçilerine "itidal" çağrısında bulunmuştu.

  Kongre binasına Ulusal Muhafızların sevk edilmesi talimatı verilirken, Washington'da yerel saat 18.00 itibarıyla "sokağa çıkma" yasağı ilan edilmişti.

  Pentagon ile Washington Belediye Meclisi arasında Ulusal Muhafız tartışması #1

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir