Petrol
103.87
1.07%
Euro
17.6155
0.85%
Dolar
17.2466
1.61%
Altın
976.05
1.37%
Borsa
2386
0.00%
Bitcoin
346.807
3.41%
24ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 24 C

  PKK Kerkük-Yumurtalık boru hattına saldırdı

  Kerkük-Yumurtalık boru hattına Şanlıurfa il sınırları içinde yapılan saldırı nedeniyle Türkiye'ye yönelik petrol sevkiyatı durdu.
  • AA
  • 19.02.2016 - 01:38
  PKK Kerkük-Yumurtalık boru hattına saldırdı

  PKK Kerkük-Yumurtalık boru hattına saldırdı #1

  Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Doğal Kaynaklar Bakanlığı'nın resmi sitesinde yayımlanan açıklamada, "Türkiye sınırları içinde Şanlıurfa'daki sabotaj nedeniyle Kürdistan Bölgesi'nden Ceyhan Limanı'na yapılan petrol sevkiyatı durmuştur" ifadeleri kullanıldı.

  "BU SALDIRI, KÜRT HALKININ RIZKINA YÖNELİKTİR"

  Açıklamada Peşmerge güçlerinin terör örgütü IŞİD'e karşı yürüttüğü savaşa ve IKBY'deki ekonomik krize değinilerek, "Bu saldırı doğrudan Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halkın rızkına yöneliktir. Hükümet, terör örgütü IŞİD'e karşı savaşan Peşmerge güçlerinin maaşlarını ve ihtiyaçlarını da bu petrol hattından sağlamaktadır" denildi.

  "TÜRKİYE'DEN GÜVENLİĞİ ARTIRMASINI İSTİYORUZ"

  Türkiye'den saldırıları durdurması ve güvenliği arttırması talebinin dile getirildiği açıklamada şunlar kaydedildi:

  "Bu saldırıyı şiddetle kınıyoruz. Türkiye hükümetinden güvenlik önlemlerini arttırmasını talep ediyoruz. Çünkü bu tür saldırılar Kürdistan Bölgesi'nde yaşayan halka büyük zarar vermektedir. Petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle hükümetimiz Peşmerge maaşlarını güçlükle karşılamaktadır. Çünkü petrol geliri oldukça azalmış durumda. Bu saldırı Kürdistan Bölgesi ve Peşmerge güçlerinin terörizme karşı mücadelesine büyük zarar vermektedir."

  "PKK, KÜRDİSTAN'IN İÇİŞLERİNE KARIŞMASIN"

  Öte yandan IKBY Başbakanı Neçirvan Barzani, yerel medyaya yaptığı açıklamada, "PKK, Kürdistan Bölgesi'nin içişlerine müdahale etmekten uzak dursun. Enerji ve doğalgaz sevkiyatının PKK'yı ilgilendiren bir yönü yoktur. Bu tamamen Kürdistan Bölgesi ve Irak'ın içişleriyle alakalıdır. PKK'nın bu yöndeki girişimlerini hiçbir şekilde kabul etmeyiz" ifadelerini kullandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir