Petrol
97.2
-0.21%
Euro
18.5236
0.59%
Dolar
17.9263
0.32%
Altın
1.029
-0.06%
Borsa
2863
1.17%
Bitcoin
439.341
5.83%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  PKK terörü Avrupa Birliği'nde görüşülecek

  AB Konseyi Başkanı Donald Tusk, Türkiye'nin terörle mücadele konusundaki taleplerinin AB-Türkiye Zirvesi'nde ele alınacağını bildirdi.
  • AA
  • 20.02.2016 - 04:27
  PKK terörü Avrupa Birliği'nde görüşülecek

  PKK terörü Avrupa Birliği nde görüşülecek #1

  Tusk, iki gün süren AB Liderler Zirvesi'nin sonunda düzenlediği basın toplantısında, Ankara'daki terör saldırısını ve "Türkiye ile Rusya arasında artan gerginliği", karşı karşıya olan zorluklar arasında sıraladı.

  AB Konseyi Başkanı, Türkiye'nin Ankara'daki terör saldırısı sonrası PKK ve uzantılarıyla ilgili Avrupalı müttefiklerinden somut adımlar beklediği ve AB'nin bu konuda ne yapacağıyla ilgili bir soru üzerine, şöyle konuştu:

  "Terörle mücadelede işbirliği konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile sürekli irtibat halindeyiz. Bu yüzden de mart ayının başında Başbakan Davutoğlu'nun katılacağı ortak bir zirve çağrısı yapmaya karar verdik. Bu sorularınıza dair detayları bu zirveden sonra konuşabiliriz."

  MERKEL'DEN SURİYE'DE GÜVENLİ BÖLGE AÇIKLAMASI

  Almanya Başbakanı Angela Merkel de Halep'te devam eden saldırılar ve güvenli bölge oluşturulması konusunda açıklamalarda bulundu. Halep'in sembolik bir şehir olduğunu ifade eden Merkel, şunları söyledi:

  "Sivillerin kendilerini güvende hissedecekleri bir bölgenin kurulması gerektiğini açıkça ifade ettik. Mesela Türkiye sınırı, Azez ve civarı... Cenevre'de görüşmeler sürüyor. Bugün 10 binlerce Suriyeli bombardıman korkusu yaşıyor. Onlar için en önemli şey bu güvenli bölgeye sığınabilmek. Müzakereler yoluyla, Esed yönetimine ve ona destek veren tüm güçlere bu güvenli bölgenin oluşturulması çağrısını yaptık."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir