Petrol
85.93
2.43%
Euro
19.3744
0.60%
Dolar
18.6325
0.04%
Altın
1.05
0.82%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
313.298
1.51%
12ºC
İstanbul
Hafif yağmur 12 C

  Polis Orlando saldırganının evine girdi

  ABD polisi ülke tarihinin en kanlı saldırılarından birine imza atan Afgan asıllı saldırgan Omar Mateen'in evine girdi.
  • 14.06.2016 - 11:50
  Polis Orlando saldırganının evine girdi

  Afganistan kökenli ABD vatandaşı Omar Mateen, 2011'de eşi Sitora Yusufiy'den boşandıktan sonra Fort Pierce kentindeki evde yaşıyordu. Polis eve girdikten sonra oldukça ilginç görüntülerle karşılaştı. Duvarlarda, Mateen'in şu anki eşi Noor Zahi Salman ve 3 yaşındaki oğullarının fotoğrafları, Star Wars filminin posterleri ve her yerde oğluna ait olduğu tahmin edilen oyuncaklar vardı.

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #1

  "YALNIZ KURT SALDIRISI"

  Terör uzmanları, ABD’nin Florida eyaletindeki Orlando kentinde eşcinsel gece kulübünü hedef alan ve 50 kişinin ölümüne neden olan saldırının bireysel şekilde gerçekleştirilen bir ‘yalnız kurt’ saldırısı niteliği taşımasına rağmen bunun IŞİD terör örgütünün stratejisinin bir parçası olduğunu vurguladı.

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #2

  IŞİD'DEN İZİNSİZ EYLEM YAPABİLİYORLAR

  New York Times gazetesinin IŞİD ve El Kaide uzmanı Rukmini Callimachi, olayın örgütün merkezinde planlanmamasına rağmen “IŞİD saldırısı” olarak nitelenmesinin doğru olduğunu belirtti. Callimachi, IŞİD’in son iki yılda ABD gibi okyanus aşırı ülkelerde düzenlediği saldırılarda ‘yalnız kurt’ stratejisine dayandığına dikkat çekti. Callimachi’ye göre, IŞİD’in Sözcüsü Ebu Muhammed el-Adnani, 2014 yılında yalnız kurt saldırılarını teşvik ederek örgüt sempatizanlarına “Kimseden izin almalarına gerek olmadığını” söylemişti. “En küçük saldırının bile kabul göreceğini” belirten Adnani’nin çağrısının ardından, örgüt içerisinde terörü kışkırtmak ve dünyaya yaymak için yeni bir mekanizma oluşumuna hız verildi.

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #3

  BAĞLILIK YEMİNİ ETMELERİ GEREKİYOR

  Bu kanlı propaganda, Twitter,Facebook gibi sosyal medya organlarında geniş kitlelere ulaştırıldı. Callimachi’ye göre, IŞİD’in okyanus ötesi saldırılarda aradığı tek şart, saldırı düzenleyen sempatizanlarının kamuya açık şekilde örgüte bağlılık yemini etmesi. Orlando saldırısının faili 29 yaşındaki Omar Mateen’in, saldırı sırasında 911’i arayarak IŞİD’e bağlılık yemini etmişti. Aralık 2015’te gerçekleştirilen San Bernardino saldırısında 14 kişiyi öldüren Pakistanlı çift, Facebook’tan IŞİD’e bağlılık yemini etmiş, Mayıs 2105’te Hz. Muhammed sergisine saldırı düzenleyen Elton Simpson da Twitter’dan IŞİD’i desteklediğini açıklamıştı. Callimachi, IŞİD’in çekirdek militanları tarafından gerçekleştirilen saldırılar ile merkezden bağımsız sempatizanları tarafından düzenlenen saldırılar arasındaki farkı bilinçli olarak bulanıklaştırdığını belirtiyor.

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #4

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #5

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #6

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #7

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #8

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #9

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #10

  Polis Orlando saldırganının evine girdi #11


  Görüş Bildir