Euro
8.98
-0.4%
Dolar
7.532
0.28%
Altın
411.42
0.25%
Borsa
1.542
0.26%
Bitcoin
361.000
-1.36%
10ºC
İstanbul
Bulutlu 10 C

  Portekiz'de sağlık sistemi koronavirüs nedeniyle çökme aşamasına geldi

  Portekiz sağlık sistemi, koronavirüs salgını nedeni çökmenin eşiğine geldi.
  • İHA
  • 18.01.2021 - 02:46
  • Güncelleme : 18.01.2021 - 09:07
  Portekiz'de sağlık sistemi koronavirüs nedeniyle çökme aşamasına geldi

  Koronavirüs salgını Avrupa’da birçok ülkenin sağlık sistemlerini tehdit etmeye devam ediyor. Portekiz’de, artan koronavirüs vakaları nedeni ile yoğun bakım yataklarında doluluk oranın hızla artması sağlık sistemini çökmenin eşiğine getirdi.

  "BİR SINIR VAR VE BİZ BUNA ÇOK YAKINIZ"

  Sağlık Bakanı Marta Temido, zor durumdaki bir hastaneyi ziyaret ettikten sonra gazetecilere verdiği demeçte, "Sağlık sistemimiz aşırı bir baskı altında. Bir sınır var ve biz buna çok yakınız." dedi.

  Portekiz, salgından önce Avrupa’da 100 bin kişi başına düşen en düşük yoğun bakım yatak kapasitesine sahip ülke konumunda bulunuyordu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Portekiz’de yoğun bakım ünitelerinde maksimum 672 koronavirüs hastası tedavi altına alınabileceği gözüküyor.

  Portekiz Sağlık Genel Müdürlüğü (DGS) tarafından yapılan açıklamada ise, Portekiz’de yoğun bakım ünitesinde tedavi altında olan koronavirüs hasta sayısının 647’ye ulaştığı aktarıldı.

  Portekiz de sağlık sistemi koronavirüs nedeniyle çökme aşamasına geldi #1

  "ÖNÜMÜZDEKİ HAFTA HASTANELERDEKİ YATIŞLARIN ARTMASINI BEKLİYORUZ"

  Portekiz Hastane Yöneticileri Derneği ise hastaneye yatırılması gereken koronavirüs hastalarının sayısının önümüzdeki hafta önemli ölçüde artmasını bekliyor.

  Oxford Üniversitesi tarafından desteklenen ourworldindata.org web sitesine göre, Portekiz son 7 günde Avrupa'da kişi başına en yüksek koronavirüs vakasına sahip ülke oldu.

  Yeni vakaların çoğu başkent Lizbon’da yoğunlaşırken, hastaların çoğu ülkenin en büyük ikinci şehir olan Porto’da dahil olmak üzere çeşitlere şehirlere nakledildi.

  Portekiz de sağlık sistemi koronavirüs nedeniyle çökme aşamasına geldi #2

  FELAKET ÖNCESİ AŞAMA

  Lizbon'un en büyük hastanesi Santa Maria'nın Direktörü Daniel Ferro, yaptığı açıklamada, "Halihazırda kurulu kapasitemizin üzerindeki hastaları tedavi ediyoruz ve bunun gerçekleştiği tek hastane biz değiliz." dedi.

  Lizbon'daki Garcia de Orta Hastanesi tarafından yapılan yazılı açıklamada, hastanede artık korona virüs hastaları için yatak kalmadığını ve yakında "felaket öncesi" aşamaya girilebileceği vurgulandı.

  Yaklaşık 10 milyon nüfusa sahip Portekiz’de toplam vaka sayısı 549 bin 801’e, toplam can kaybı ise 8 bin 861’e ulaştı.

  Portekiz de sağlık sistemi koronavirüs nedeniyle çökme aşamasına geldi #3

  Portekiz de sağlık sistemi koronavirüs nedeniyle çökme aşamasına geldi #4

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir