Petrol
110.16
0.96%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
477.128
-0.56%
12ºC
İstanbul
Çok bulutlu 12 C

  Psaki: Türkiye IŞİD'e karşı daha çok sorumluluk alıyor

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Suriye topraklarında uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ilişkin konuştu.
  • 28.10.2014 - 23:15
  Psaki: Türkiye IŞİD'e karşı daha çok sorumluluk alıyor

  Psaki: Türkiye IŞİD e karşı daha çok sorumluluk alıyor #1

  Psaki’ye, günlük basın brifinginde, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun BBC’ye verdiği mülakatta, Suriye’de uçuşa yasak bölge oluşturulmasına ilişkin yorumları hatırlatılarak, ABD’nin bu konudaki pozisyonu soruldu. Psaki, "Açıkçası son birkaç haftadır olduğu gibi Türk yetkililerle istekleri, ne görmek istedikleri üzerine görüşmeye devam ediyoruz. Önceden de var olan aynı endişelere sahibiz, bu nedenle bu konudaki (uçuşa yasak bölge) pozisyonumuz değişmedi" diye konuştu.

  Türkiye ve bölgedeki diğer ülkelerle, terör örgütü IŞİD’le mücadelede uluslararası koalisyona sağlayacakları katkılara dönük görüşmelerin devam ettiğini söyleyen Psaki, bir soru üzerine Ankara’nın koalisyona son haftalardaki katkısı ve rolünün arttığını söyledi.

  "TÜRKİYE DAHA ÇOK SORUMLULUK ALIYOR"

  Psaki, "Türkiye, sadece askeri açıdan değil, örgütün finansal kaynaklarının kurutulması, yabancı savaşçılara karşı önlem alınması, (IŞİD'in) İslam karşıtı propagandasına karşı çıkmanın da bulunduğu diğer birçok noktalarda da koalisyondaki sorumluluklarını artırıyor. Türkiye ile tüm bu alanlarda çalışıyoruz. Onlarla ileriye dönük rolleri üzerine görüşmeye devam edeceğiz" dedi.

  Psaki, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin Kobani’ye kara yoluyla gönderdiği yaklaşık 160 kişilik Peşmerge gücünün kentte nasıl bir fark oluşturabileceğine yönelik soruya ise şu yanıtı verdi:

  "Bildiğiniz gibi bu sadece IŞİD’i zayıflatma, yok etme ve onları Kobani’den püskürtme çabalarının tek öğesi değil. Son birkaç haftadır artırdığımız çok sayıda hava saldırısı var. Türkiye sınırı boyunca mültecileri kabul etmeye devam etti. Bu, (Peşmerge güçleri) sadece bir öğe. Bunun kesinlikle etkili olacağını inanıyoruz ve sahada çalışacak bir partnere sahip olmanın önemli olduğunu düşünüyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir