Euro
15.3136
0.46%
Dolar
13.4774
0.39%
Altın
797.2560
0.19%
Borsa
2,040.19
-0.09%
Bitcoin
567.746
-0.67%
5ºC
İstanbul
Çok bulutlu 5 C

  Putin Filistin'de barış çağrısı yaptı

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Doğu turunun ikinci ayağında Filistin'de temaslarda bulundu.
  • 26.06.2012 - 15:46
  Putin Filistin'de barış çağrısı yaptı

  Putin Filistin de barış çağrısı yaptı #1

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Orta Doğu turunun ikinci ayağında Filistin'de temaslarda bulundu.

  Filistinli çocuklarla fotoğraf çektiren Rusya lideri, devlet töreni ile karşılandı. Putin, Filistin lideri Mahmut Abbas'la ikili görüşme gerçekleştirdi. Beyt Lahem'de Filistin devlet başkanlığı rezidansında gerçekleşen ikili görüşmede İsrail-Filistin barış süreci, Suriye krizi başta olmak üzere Orta Doğu'da yaşanan sorunlar, ikili siyasi ve ekonomik ilişkiler ele alındı. Karşılama töreninde Filistinli çocukların halk dans gösterilerini ilgiyle izleyen Putin, kente kurulan Rus Kültür Merkezi'nin de açılışını gerçekleştirdi.

  TEK TARAFLI ATILAN ADIMLARA KARŞIYIZ

  Putin, Filistin lider Abbas'la birlikte düzenlediği basın toplantısında İsrail ve Filistin'in karşılıklı olarak yükümlülüklerine saygılı olmaları gerektiğini, tek taraflı olarak atılacak adımların karşı adımlara neden olabileceği uyarısı yaptı. Rusya lideri Rusya ve Filistin'in bölgesel ve uluslararası sorunlara yaklaşımlarının yakın olduğunun da altını çizdi. Orta Doğu'da barışın sağlanmasının tek yolunun İsrail'le görüşmelerden geçtiğini kaydeden Abbas da, Putin'le bu konuda mutabık olduklarını kaydetti. Rus Haber ajanslarına açıklamada bulunan Abbas ise İsrail'in hiçbir zaman Filistin'in taleplerine cevap vermediğini, barış görüşmelerinin devam edebilmesi için İsrail'in yayılmacı politikalarının ve yeni yerleşim yeri açma çabalarının sona ermesi gerektiğini söyledi. Filistin lideri Abbas'a göre, İsrail gerçekten barış istiyorsa, tüm şiddet, işgal ve yayılma politikalarını sonlandırması gerekiyor.

  İRAN SADECE İSRAİL İÇİN TEHDİT DEĞİL

  Putin dün İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile görüşmesinde de İsrail-Filistin barış sürecini ele aldı. İsrail Başbakanı Netanyahu konuşmasında, kendisinin Ramallah'a giderek Abbas'la görüşmekten, Filistin liderini de İsrail'de ağırlamaktan memnun olacaklarını ifade etti. Batı Şeria ya da Doğu Kudüs'te işgal ve genişleme planlarının durdurulması yönünde herhangi bir taahhütte bulunmayan Netanyahu, siyasi diyalogun başlamasının önemine değindi. İran nükleer programı konusunda da uyarıda bulunan İsrail Başbakanı, "İran'ın nükleer silahlara sahip olması sadece İsrail değil, tüm dünya için tehdit oluşturuyor" eleştirisi getirdi.


  Görüş Bildir