Euro
10.0784
-0.01%
Dolar
8.5521
-0.14%
Altın
495.63
-0.38%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
276.419
0.04%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Putin Kırım zaferini Kremlin Sarayı'ndan duyuracak

  Rusya Devlet Başkanı Putin, Kırım ve Ukrayna konusundaki son kararlarını Çarlık döneminin ünlü Georgiyevski Salonu'ndan açıklayacak.
  • 18.03.2014 - 06:38
  Putin Kırım zaferini Kremlin Sarayı'ndan duyuracak

  Putin Kırım zaferini Kremlin Sarayı ndan duyuracak #1

  Hürriyet'te yer alan habere göre, Kırım'ın referandumla Rusya'ya bağlanmayı kabul etmesiyle Ukrayna'da Moskova yanlısı rejimi deviren Maidan devriminin rövanşını alan Putin Yönetimi, şimdi de Kiev'deki yeni hükümetin elini kolunu bağlamak için plan hazırladı.

  Putin, planı bugün Kremlin Sarayı'nın bir zamanlar çarların zafer konuşması yaptığı Georgiyevski Salonu'nda açıklayacak.

  "KIRIM'IN BAĞIMSIZLIĞI TANINMALI"

  Düne kadar Ukrayna'ya bağlı olan Kırım Özerk Cumhuriyeti, Batılı ülkelerin yasadışı ilan etmesine karşın önceki gün düzenlenen referandumda yüzde 96.8'le kabul edilen Rusya'ya bağlanma kararını hızla uygulamaya koydu. Kırım Parlamentosu, dün yayınladığı bağımsızlık bildirisiyle "Bağımsız Kırım Cumhuriyeti"ni ilan etti.

  Bildiride, "Sivastopol'un özel statüye sahip olacağı bağımsız ve egemen Kırım devletini ilan ediyoruz. Birleşmiş Milletler'e ve dünyadaki tüm ülkelere Kırım'daki halklar tarafından kurulan bağımsız devleti tanıma çağrısı yapıyoruz" denildi.

  KIRIM BAŞBAKANI: EVİMİZE GERİ DÖNÜYORUZ

  Rusya Federasyonu'na katılma başvurusunun da resmen yapıldığı ilan edilirken, bağlanma prosedürünü görüşmek üzere Kırım'dan bir heyet dün Moskova'ya gitti. Rus yetkililer de, Kremlin'in ülkeye katılması sürecinin hızlandırılacağını ve Kırım halkına en kısa sürede Rus pasaportu verileceğini açıkladı. "Evimize geri dönüyoruz. Kırım yeniden Rusya'nın parçası" diyen Kırım Başbakanı Sergey Aksyonov, Rusya'nın yeni Kırım devletine 295 milyon euro yardım yapacağını ve Kırım Merkez Bankası kurulacağını da ilan etti. Ayrıca Rus para birimi ruble, Kırım'ın ikinci resmi para birimi oldu.

  PUTİN, KIRIM ZAFERİNİ KREMLİN'DEN DUYURACAK

  Rus Parlamentosu'nun perşembe veya cuma günü Kırım'ın katılma başvurusunu kabul etmesi bekleniyor. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırım kararını bugün Kremlin Sarayı'nın en görkemli salonu "Georgiyevski"de açıklayacak.

  RUSYA: UKRAYNA, ASKERİ OLARAK TARAFSIZ KALMALI

  Rusya'dan "Batı'ya yeni bir çalım" sayılabilecek bir öneri geldi. Moskova dün Ukrayna krizinin çözümü için sunduğu planla Batı'ya "Kırım bizim. Ukrayna'nın gerisini görüşelim" mesajı gönderdi.

  Ukrayna'nın geri kalan topraklarıyla ilgili Batılı ülkelerle Rusya arasında bir destek grubu oluşturulmasını öneren Rusya'nın planında şu maddeler yer alıyor:

  BM Güvenlik Konseyi'nde Ukrayna'nın askeri açıdan tarafsız ülke kalacağı kararının alınması.

  Kırım'ın geleceğinin halkın referandumda beyan ettiği görüşleri doğrultusunda belirlenmesi.

  Ukrayna Parlamentosu Rada, bir an önce ülkedeki tüm siyasi güçlerin katılımıyla federal anayasa hazırlama çalışmaları başlatmalı.

  Hazırlanan yeni Ukrayna Anayasası ülke çapında referanduma sunulmalı.

  Rusça'ya yeniden ikinci resmi dil statüsü tanınmalı.

  SALONUN ADI AZİZ GEORGİY'DEN

  Kremlin'deki Georgiyevski salonu, Çarlık Rusyası döneminde olduğu gibi günümüzde de Rusya'da en görkemli devlet törenlerinin yapıldığı mekan.

  Çariçe 2'nci Yekaterina, 1769 yılında en üst askeri nişan olan "Zafer getiren Aziz Georgiy"den esinlenerek salona adını verdi. Rusya İmparatorluğu döneminde savaşlarda gösterilen kahramanlık için verilen "Aziz Georgiy" nişanı Yunan tarihine uzanıyor.

  3'üncü yüzyılda Kapadokya'da dünyaya gelen Yegor (Georgiy), dönemin Roma İmparatoru Diocletianus orduları komutanlarından biriymiş. Hıristiyanlığı kabul edip ordudan ayrılan Georgiy'nin başı kesilmiş. Ancak inancından vazgeçmeyip zafer kazandığına inanılarak aziz mertebesine layık görülmüş.

  İşte salonun adı buradan geliyor.

  1312 m2 genişliğinde ve tavanı 17.5 m yükseklğinde.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir