Euro
9.5547
0.4%
Dolar
7.8775
0.2%
Altın
466.15
0.87%
Borsa
1.322
-0.26%
Bitcoin
150.487
0.68%
12ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 12 C
  Putin'den ABD'ye tehdit: İşler çığrından çıkacak

  Putin'den ABD'ye tehdit: İşler çığrından çıkacak

  Putin füze kalkanı konusunda Amerika'yı uyardı.
  • 20.12.2012 - 14:01

  Putin den ABD ye tehdit: İşler çığrından çıkacak #1

  Moskova’da düzenlediği yıllık basın toplantısında Suriye krizi konusuna değinen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, şu anda tavır değiştirmesinin kariyerinde belki de en büyük hatalardan biri olacağını söyledi. ABD'ye füze kalkanı konusunda meydan okuyan Putin, "ABD bu tavrını sürdürürse işler çığrından çıkacak" dedi.

  "LİBYA'DA DA BİZİ DIŞLADINIZ"

  Batılı bir gazetecinin “Rusya Suriye tavrıyla yakında dünya tarafından dışlanan ülke haline gelmez mi? Birçok ülke Esad orada kaldıkça çözüm olamayacağını söylüyor?” sorusuna sert yanıt veren Putin, “Suriye krizinden önce Libya krizinde bizi dışlamadınız mı? O ülkede istediğiniz gibi at oynatmadınız mı? Sonra ne oldu? Libya’da yaratılan kaos ilk başta Amerikan Büyükelçisi'nin öldürülmesiyle sonuçlandı. Libya’da şu an da farklı grup ve kabileler arasında iktidar kavgası devam ediyor. Üstelik Rusya’nın çıkarları da bu ülkede büyük zarar gördü. Şimdi bizden Suriye’de de aynısını yapmamız isteniyor.

  "KARİYERİM BOYUNCA YAPTIĞIM EN BÜYÜK HATA"

  Az önce bana sormuşlardı kariyerim boyunca yaptığım hata var mı? diye. Söylüyorum. Suriye krizine bakış açımızda tavrımızı değiştirirsek kariyerimde belki de en büyük hatayı yapmış olurum. Bizden farklı düşünen ülkeler ilk şart Esad gitsin diyor. Peki gitsin. Zaten kendisi krizden önce her gün Moskova’yı değil, Paris’i ziyaret ediyordu. Ama ondan sonra ne olacak. Şimdi yönetime karşı silahla savaşanlar iktidara gelirse, yarın şimdiki iktidar eline silah alarak bugünün muhaliflerine karşı savaşmaya başlayacak. Yani Suriye’de savaş hiçbir zaman bitmeyecek. Biz Rusya olarak savunduğumuz Suriye tavrımızda ilk sıraya Esad’ın geleceğini değil, Suriye’nin bir bütün ülke olarak korunmasını ilk sıraya koyuyoruz. İlk önce Esad gitsin değil, ondan sonra Suriye’de olacağını şimdiden bilinmesini istiyoruz” yanıtını verdi.

  "BAŞÖRTÜSÜ CEHALET VE GERİ KALMAYA GİDEN ANAHTAR"

  Putin yıllık basın toplantısında başörtüsü konusuna da değindi. “Rusya’nın Kafkasya bölgesi dış görünüm olarak katı İslam ülkelerine benzemeye başladı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?” sorusunu yanıtlayan Putin, “Ben kesinlikle Rusya’nın herhangi bir yerinde kız çocukların okula başörtüsüyle gelmesine ve bunun bir norm haline gelmesine karşıyım. Bize yabancı örf ve adetler lazım değil. Size bariz bir örnek vereyim. Rusya birkaç yıl önce İslam Ülkeleri Örgütü’ne üye olduğunda ben de bu örgütün zirve toplantısına katılmıştım. Orada İslam aleminin önde gelen ulemaları birçok İslam ülkesinde katı uygulama halini alan başörtüsüne karşı çıkmıştı. Ben değil, onlar karşı çıktı. Böyle bir uygulamanın cehalet ve geri kalmaya giden anahtar olduğu söylendi. İslam alimleri de bu işe karşı çıkarken bize neden evet diyelim. Kesinlikle okullarda kız öğrencilerde başörtüsüne karşıyım” cevabını verdi.

  "ABD KIVIRTIYOR"

  Rusya-ABD ilişkilerine de değinen Rus lider, “Biz Amerika’nın düşmanı değiliz. İlişkileri yeniden başlatma (reload) kavramını da biz icat etmedik. Kıvırtan biz değiliz onlar. Aslında ABD ile ikili ilişkilerimizde kara kedi çok önceden, daha Irak krizi ve askeri müdahalesi sırasında girdi. Saddam Hüseyin’in asılmasıyla sonuçlanan Irak müdahalesi başlamadan önce Rusya tıpkı Almanya ve Fransa gibi böyle bir adımın hatalı olacağı uyarısında bulunmuştu. Ama Washington bizi dinlemedi. Irak’a müdahale etti. Sonra işler sarpa sardı. Saddam Hüseyin asıldı ama Irak’taki problemler çözülmedi. Ülke parçalanmanın eşiğine geldi. Kuzeydeki Kürdistan artık bağımsız hareket ediyor. ABD bunu mu istiyordu?

  "İŞLER ÇIĞRINDAN ÇIKACAK"

  ABD ile aramızdaki Füze kalkanına gelince. Burada da ihtilafı tırmandıran taraf ABD. Füze kalkanı kurulacağını öğrendiğimizde onlardan beyaz üzerine siyah mürekkeple yazılmış (bu kalkan Rusya’yı hedef almıyor) hukuki geçerliliği olan güvence belgesi istedik. Ama bu güvenceyi vermeye bile yanaşmıyorlar. 60’lı yıllarda Küba krizi sırasında dünya yok olmanın eşiğinden döndüyse dönemin iki süper gücü ABD ve Sovyet Rusya arasında nükleer parite bulunduğu için olmuştur. Şimdi ABD bu pariteyi bozarsa işler çığrından çıkacak. Rusya elbette karşı adımlar atmak zorunda” açıklamasını yaptı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir