Euro
15.0882
-0.94%
Dolar
13.5192
-0.96%
Altın
777.5830
-1.33%
Borsa
1983
-0.73%
Bitcoin
513.726
0.57%
3ºC
İstanbul
Hafif yağmur 3 C
  Putin'den başörtüsü açıklaması

  Putin'den başörtüsü açıklaması

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, okullarda başörtüsünün serbestliğiyle ilgili yorum yaptı.
  • 20.10.2012 - 02:36

  Putin den başörtüsü açıklaması #1

  PUTİN'DEN BAŞÖRTÜ YORUMU

  Rusya Devlet Başkanı Putin, ''Halk Cephesi'' adlı sivil oluşumunun bazı üyeleriyle yaptığı görüşmede, okullarda yeniden tek tip üniformaya dönülmesinin uygun olabileceğini belirtti.

  "LAİK DEVLET OLDUĞUMUZU UNUTMAMALIYIZ"

  Görüşmede, ''Halk Cephesi'' üyelerinden Olga Timofeyeva'nın yönelttiği, ''Okullarda başörtüsü takılması konusunda ne düşünüyorsunuz'' sorusuna Putin, ''İnsanların dini inançlarına saygı göstermemiz gerekir. Ancak biz her zaman Rusya'nın laik bir devlet olduğu gerçeğinden hareket etmeliyiz'' diye yanıt verdi.

  OKLULLARDA TEK TİP ÜNİFORMAYA DÖNÜLEBİLİR

  Putin, Avrupalı ülkelerin bu problemin üstesinden nasıl geldiğini anlamaya ihtiyaç olduğunu belirterek, bölgesel ve yerel yöneticilerin okullarda yeniden tek tip üniforma giyilmesini düşünmeleri gerektiğini kaydetti.

  Okul üniforması uygulamasının insanların dini duygularının dışında, günlük problemlere de çözüm getireceğini ifade eden Putin, ''İnsanlar farklı şekilde yaşıyorlar. Bazı öğrenciler gösterişli bir biçimde giyinirken, bazılarının alçak gönüllü bir kıyafet giymesi hoş bir durum değil'' ifadesini kullandı.

  Rusya'nın Stavropol bölgesinde yakın zamanda 5 ilkokul öğrencisi kızın okula tesettürle alınmaması sonrasında aileler ile okul yönetimi arasında tartışma yaşanmıştı. Bölge Müftüsü Muhammed Rahimov'un aileler ve okul yönetimiyle görüşmesinin ardından söz konusu öğrencilerin okula beyaz başörtüsüyle girmelerine izin verildiği belirtildi.


  Görüş Bildir