Euro
10.0719
0.04%
Dolar
8.5486
0%
Altın
494.72
-0.15%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
317.463
9.36%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C
  Putin'e suikast son anda önlendi

  Putin'e suikast son anda önlendi

  Putin'e suikast hazırlığında olan üç kişinin Odessa kentinde etkisiz hale getirildiği açıklandı.
  • 27.02.2012 - 20:39

  Putin e suikast son anda önlendi #1

  Rusya'da 4 Mart'ta yapılacak seçimler öncesinde, devlet başkanlığına seçilmesine kesin gözle bakılan Başbakan Vladimir Putin'e suikast girişiminin son anda engellendiği açıklandı. Rusya'da devlet televizyonu Birinci Kanal'da verilen habere göre Adam Osmayev (31) Ruslan Madayev (26) isimli iki Çeçen ve Kazakistanlı İlya Pyanzin, Birleşik Arap Emirlikleri'nden Türkiye'ye gelerek buradan Ukrayna'nın liman kenti Odessa'ya geldi.

  Güzergaha bomba

  Burada kendilerine bir ev kiralayan saldırganlar kullanacakları bombaları hazırlarken 4 Ocak'ta bir patlama meydana geldi. Kamuoyuna gaz kaçağı patlaması olarak duyurulan olayda Ruslan Madayev öldü, Kazak Pyanzin de ağır yaralandı. Ukrayna ve Rusya gizli servislerinin düzenlediği operasyonda başka bir adreste gizlenen Osmayev ve Pyazin yakalandı. Baskın sırasında, bomba yapımında kullanılan patlayıcılar, patlama düzeneği için telefon ve Putin'in evi ile ofisi arasında kullandığı yolda gizli kamera ile çekilmiş görüntüleri ortaya çıkartıldı. Suikast planını hazırlayan çetenin, Putin'in başkent Moskova'da her gün geçtiği Kutuzovski Bulvarına mayın yerleştirmeyi tasarladıkları belirtildi.

  Seçim arifesinde şovunu yaptı

  İnterpol tarafından aranan Osmayev sorgusunda Putin'e suikast hazırlığında olduklarını itiraf etti. Osmayev, "Moskova'ya gidip önce ekonomik hedeflere saldıracaktık, daha sonra da Putin'e suikast yapacaktık" itirafında bulundu. Pyanzin ise, "Türkiye üzerinden Odessa'ya bomba yapımını öğrenmek için geldik. Ardından da Moskova'ya gidecektik" dedi. Suikast planının arkasında Çeçen direniş komutanlarından Doku Umarov'un bulunduğu öne sürüldü. Ancak, siyasi gözlemciler, seçim arifesi ortaya çıkarılan suikast planına şüpheyle yaklaştı. Kanalın yayınladığı görüntüler "şov" olarak yorumladı.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir