Petrol
93.76
-0.01%
Euro
18.3853
0.12%
Dolar
18.5896
-0.20%
Altın
1.025
0.04%
Borsa
3484
0.00%
Bitcoin
375.200
-1.19%
16ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 16 C

  Putin'in temsilcisi: Suriye'de ABD'ye ihtiyaç yok

  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Suriye özel temsilcisi, ABD askerlerinin Suriye'deki varlığı için gerekçe kalmadığını söyledi.
  • Detay Haber
  • 22.12.2017 - 08:44
  Putin'in temsilcisi: Suriye'de ABD'ye ihtiyaç yok

  Astana'da sekizinci turu başlayan Suriye barış görüşmelerinin ilk gününde konuşan Alexander Lavretyev, "Amerikalıların askeri varlıklarının devamını gerekçelendirmek için dile getirecekleri hiçbir neden, bahane olmaktan öteye gidemeyecektir. Varlıklarının sona ermesi gerektiğini düşünüyoruz" ifadelerini kullandı.

  Putin in temsilcisi: Suriye de ABD ye ihtiyaç yok #1

  ASTANA'DA ANA KONU PYD

  Astana'daki gündemle ilgili olarak da açıklamada bulunan Lavretyev, görüşmelerin Rusya'nın önümüzdeki yılın başında düzenlemeyi planladığı Suriye Ulusal Diyalog Kongresi'ne odaklandığını belirtti.

  Tarafların kongrenin tarihi konusunda kararı cuma günü vermeyi planladığını belirten Rus yetkili, ancak heyetler listesi üzerindeki uzlaşının daha uzun süre alacağını ve bunun üç haftayı bulabileceğini belirtti.

  Rusya'nın daha önceden düzenlemeyi planladığı kongre, PYD'ye Moskova'dan resmi davet gönderildiğinin ortaya çıkması üzerine Türkiye'nin itirazı nedeniyle ertelenmişti. PYD ve silahlı kolu YPG'yi PKK'nın uzantısı bir terör örgütü olarak gören Türkiye, kongreye katılım için PYD dışındaki Suriyeli Kürt grupların bir listesini Rusya'ya verdiğini açıklamıştı.


  Görüş Bildir