Euro
15.534
-0.1%
Dolar
13.6856
-0.01%
Altın
785.18
0.04%
Borsa
2.005
0%
Bitcoin
697.683
-1.35%
9ºC
İstanbul
Çok bulutlu 9 C

  PYD Kobani'de Rudaw'a yasak getirdi

  Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD, IKBY'de yayın yapan Rudaw kanalının Kobani'de çalışma yapmasını yasakladı.
  • AA
  • 25.02.2016 - 21:30
  PYD Kobani'de Rudaw'a yasak getirdi

  Rudaw Televizonu'ndan yapılan yazılı açıklamada, PYD'nin Kobani'de kanalın yayın yapmasını ve bölgedeki gazetecilerin freelance olarak Rudaw'la çalışmasını yasakladığı belirtildi.

  Açıklamada, "Kobani kanton yetkilileri Rudaw ile hiçbir ilişki kurulmaması gerektiği" yönünde karar aldığı ifade edilerek şu mesaj iletildi: "Rudaw, Kobani Kantonu’nun bu kararını gazetecilik faaliyetlerine karşı tehlikeli bir adım olarak nitelendiriyor. Karar herkesten önce sabırlı ve vefalı Kobani halkını üzmüştür. Çünkü, DAEŞ Kobani’ye saldırdığında Rudaw oradaki halkın sesini bütün dünyaya duyurdu."

  "RUDAW POLİTİKASINI DEĞİŞTİRENE KADAR İFADESİ"

  Açıklamada getirilen yasağa eleştiri yöneltilerek, "Kantonun açıklamasında, 'Rudaw politikasını değiştirene kadar' ifadelerine yer veriliyor. Bu tamamen ideolojik ve partici bir bakıştır. Ancak basın – yayına köhne bakanlar böyle düşünebilir. Rudaw, basın faaliyetlerinin mesleki ve profesyonel prensiplerine dayalı olarak kurulmuştur ve hiçbir baskı, bizi bu prensiplerden vazgeçiremeyecektir" ifadelerine yer verildi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir