Petrol
97.2
-0.21%
Euro
18.5236
0.59%
Dolar
17.9263
0.32%
Altın
1.029
-0.06%
Borsa
2863
1.17%
Bitcoin
439.341
5.83%
24ºC
İstanbul
Bulutlu 24 C

  Rasmussen: Avrupa'daki en önemli güvenlik konusu Ukrayna

  NATO Genel Sekreteri Rasmussen, bugün Avrupa'daki en önemli güvenlik konusunun Ukrayna olduğunu söyledi.
  • 26.02.2014 - 22:20
  Rasmussen: Avrupa'daki en önemli güvenlik konusu Ukrayna

  Rasmussen: Avrupa daki en önemli güvenlik konusu Ukrayna #1

  Ukrayna ordusunun siyasi krize müdahil olmamasını öven ve bir demokraside silahlı kuvvetlerin siyasi sürece müdahale etmemesinin zorunluluk olduğunu belirten NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, "Bugün Avrupa'daki en önemli güvenlik konusu Ukrayna" dedi.

  NATO savunma bakanları toplantısının ilk gün oturumu sonrasında düzenlenen basın toplantısında konuşan Rasmussen, Ukrayna'daki gelişmeleri çok yakından izlemeye devam ettiklerini belirterek, NATO'nun Ukrayna ile meşgul olmayı ve reformların uygulanmasını desteklemeyi sürdüreceğini söyledi.

  "UKRAYNA'NIN EGEMENLİĞİNİ DESTEKLİYORUZ"

  NATO müttefiklerinin Ukrayna'nın egemenliğini ve bağımsızlığını desteklemeye devam edeceğini vurgulayan Rasmussen, "Ukrayna'nın toprak bütünlüğünü ve demokratik gelişimini desteklemeyi ve sınırların ihlal edilmezliği ilkesini korumayı sürdüreceğiz" ifadesini kullandı.

  Öte yandan, Rasmussen'in özellikle sınırların ihlal edilmezliği ve toprak bütünlüğü ilkelerine vurgu yapması, Ukrayna'daki gelişmelerden rahatsız olduğu bilinen ve kapsamlı bir askeri tatbikat başlatan Rusya'ya mesaj olarak algılandı. Açıklamanın her şeyden önce Ukrayna halkına yönelik bir dayanışma ve destek mesajı olduğuna değinen kaydeden Rasmussen, Rusya'nın tatbikat konusunda NATO'yu önceden bilgilendirdiğini söyledi.

  NATO savunma bakanları tarafından yayımlanan bildiride, "Demokrasi ve hukukun üstünlüğüne sağlam şekilde bağlı, bağımsız, egemen ve istikrarlı Ukrayna, Avrupa-Atlantik güvenliğinin anahtardır" denilmişti.

  Bildiride, "NATO, Ukrayna'nın egemenliği, bağımsızlığı, toprak bütünlüğü, demokratik gelişimi ile Orta ve Doğu Avrupa'da ve kıta üzerinde istikrar ile güvenliğin anahtar faktörü olan sınırların ihlal edilemeyeceği ilkesini desteklemeye devam edecektir" ifadesi kullanılmıştı.

  Ukrayna'daki son gelişmeler yarın yapılacak NATO-Ukrayna Komisyonu'nda masaya yatırılacak.

  NATO savunma bakanları, toplantının ilk gününde ağırlıklı olarak 4-5 Eylül'de Galler'de yapılacak NATO Zirvesi'ne kadar askeri yeteneklerdeki eksiklerin giderilmesi konusuna odaklandı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir