Euro
11.1924
1.02%
Dolar
9.6026
1.08%
Altın
553.67
1.55%
Borsa
1.48
1.68%
Bitcoin
585.016
-2.15%
14ºC
İstanbul
Açık 14 C

  Reddedilen Filistin tasarısı BM'ye tekrar sunulacak

  Filistin yönetiminin, geçen hafta reddedilen, "bağımsız Filistin devletinin kurulmasını öngören tasarıyı" Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne yeniden sunmaya hazırlandığı bildirildi.
  • 03.01.2015 - 12:16
  Reddedilen Filistin tasarısı BM'ye tekrar sunulacak

  Reddedilen Filistin tasarısı BM ye tekrar sunulacak #1

  Filistin resmi haber ajansı WAFA'nın haberine göre, Filistin yönetimi sözcüsü Nebil Ebu Rudeyne "Yeniden BMGK'ya sunmak içintasarı üzerinde çalışıyoruz" dedi. Ebu Rudeyne tasarıyı yeninden sunma kararı alınmasının nedenine ilişkin açıklama yapmazken, BMGK geçici üyelerinden 5'inin değişmesi ve bunlardan 4'ünün Filistin konusundaki "olumlu" tavrının bu kararda etkili olduğu ifade edildi.

  BMGK'da geçen hafta yapılan oylamada tasarıya red oyu veren Avusturalya, çekimser kalan Güney Kore ve Ruanda ile evet oyu veren Lüksemburg ve Arjantin'in görev süresi 31 Aralık 2014'te sona ermiş yerine Angola, Yeni Zelanda, İspanya, Malezya ve Venezuela göreve başlamıştı. Bu 5 yeni ülkeden Yeni Zelanda dışındaki ülkeler Filistin meselesindeki olumlu tavrı ile biliniyor. BM'deki yeni üyeler ile oylamadaki dengelerin değişebileceği belirtiliyor.

  9 OY EKSİK KALDIĞI İÇİN REDDEDİLDİ

  Abbas, oylamada "ret" oyu kullanan ve "çekimser" kalan ABD, İngiltere ve Avustralya büyükelçilerinden izah istemek üzere Başmüzakereci Saib Ureykat'ı görevlendirdiğini açıklamıştı. BMGK'da yapılan oylamada, 1967 sınırlarına göre başkenti Doğu Kudüs olan Filistin devletinin kurulmasını öngören tasarıya ABD ve Avustralya ret oyu vermiş, İngiltere, Litvanya, Nijerya, Güney Kore ve Ruanda çekimser kalmıştı. Fransa, Ürdün, Şili, Arjantin, Çad, Lüksemburg, Çin ve Rusya'nın evet oyu kullandığı tasarının kabulü için gerekli 9 oy sağlanamamıştı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir