Petrol
85.32
-2.13%
Euro
18.1363
-0.12%
Dolar
18.5017
-0.02%
Altın
987.97
0.00%
Borsa
3180
0.00%
Bitcoin
363.618
-0.26%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Reyhanlı'ya 4 bin Suriyeli sığındı

  Suriye ordusunun ülkedeki operasyonları sürerken, sınır bölgelerine yönelik bombardımanın sesleri Türkiye'den duyuldu.
  • 16.03.2012 - 05:30
  Reyhanlı'ya 4 bin Suriyeli sığındı

  Reyhanlı ya 4 bin Suriyeli sığındı #1

  Suriye ordusunun bombardımanından korkan halk sınıra akın ederken, son bir kaç gün içinde Hatay'ın Reyhanlı ilçesine 4 bin Suriyeli sığındı.

  Suriye'de kriz bir yılı aşkın süreyi geride bırakırken ordu birliklerinin ülke genelinde gerçekleştirdiği kanlı operasyonlar aralıksız sürüyor. Suriye ordusu son olarak ülkenin Kuzey kenti İdlib'e yönelik başlattığı operasyonlarda tank, top ve roket gibi ağır silahların kullanıldığı bombardımanda çok sayıda kişi yaşamını yitirdi. Harabeye dönen şehirde geride kalan halkın ise gıda, tıbbi malzeme, elektrik, su gibi gibi temel ihtiyaçlar konusunda büyük sıkıntı yaşadıkları haberleri geliyor. Ordunun İdlib'e yönelik operasyonlarını sınır bölgelerine kaydıracağı yönündeki bilgelerin gelmesi üzerine katliamdan endişe eden halk köylerine boşaltarak Türkiye sınırına akın ediyor. Çoğu kadın ve çocuklardan oluşan yüzlerce kişi Hatay'ın Reyhanlı ilçesine sınırından geçmelerinin ardından burada bulunan kamplara alınıyor.

  Cihan Haber Ajansı'na özel değerlendirme yapan Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi Suriye ordusunun bombardımanı sebebiyle son birkaç gün içinde çok sayıda kişinin sınıra akın ettiğini söyledi.

  "BOMBARDIMAN REYHANLI'DAN DUYULUYOR"

  Belediye Başkanı Şanverdi, Suriye ordusunun Türkiye sınırına yakın bölgelere yönelik yoğun bir bombardıman gerçekleştirdiğini ifade ederek, "Suriye ordusu Türkiye sınır bölgelerine özellikle İdlib bölgesine yönelik bombardıman yoğun bir şekilde devam ediyor. Bombardıman ve silah sesleri ilçemizden duyuluyor. Tabi bu durum bizi oldukça üzüyor. Son dönemde Suriye'den Türkiye'ye gelen insan sayısı oldukça arttı. Özellikle Reyhanlı ilçe sınırlarımızdan yoğun şekilde geçişler başladı. Son 5 gün içinde sınır bölgelerinde 4 bin kişi Reyhanlı sınır bölgelerine giriş yaptı. Biz bunlara elimizden geldiğince ağırlamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

  "Bunlar bizim misafirimiz" diyen Belediye Başkanı Şanverdi, "Bunlar mağdur insanlar. Onlar için biz insanlık görevimizi yapıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hükümeti olarak Hatay valiliği olarak, Reyhanlı kaymakamlığı ve belediye olarak insanlık görevimizi yapıyoruz, yapmaya devam edeceğiz. Gelenleri kamplarda misafir etmeye çalışıyoruz." diye konuştu.

  Gelenlerin sayısında artış olduğunu kaydeden Şanverdi, "Şu anda sorunlar yaşamıyor muyuz? Yaşıyoruz. Çünkü bir anda 300-500 bazen bin kişi bir anda geliyor. Bunlarla ilgili personelimiz gece yarılarına kadar çalışıyor. Bu insanlara rahat bir mekan oluşturmak için yoğun bir çaba harcıyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


  Görüş Bildir