Euro
15.2437
0.01%
Dolar
13.4851
0.06%
Altın
801.7360
0.08%
Borsa
1945
1.82%
Bitcoin
503.715
0.44%
0ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 0 C

  Reza Zarrab New York'a nakledildi

  Reza Zarrab, ABD'nin Oklahoma City Federal Cezaevi ve Transfer Merkezi'nde bir hafta tutuklu kaldıktan sonra New York'a uçakla nakledildi.
  • DHA
  • 27.04.2016 - 04:38
  Reza Zarrab New York'a nakledildi

  Reza Zarrab New York a nakledildi #1

  ABD Güvenlik Güçleri (Marshals) tarafında nakli gerçekleştirilen Zarrab'ın yarın yerel saatle 10.00'da Manhattan'da Hakim J.Richard Berman'ın karşısına çıkarılacak. Marshals yetlilileri, Zarrab'ın New York'a bir uçakla getirildiğini, havaalanından Manhattan'a ise bir araçla nakledildiğini belirtti.

  Marshals ofisi tarafından yapılan açıklamada “Sayın Zarrab Mahkeme Tutuklusu ve Yabancı Ulaştırma Sistemi (JPATS) üzerinden New York'a ismi açıklanmayan bir yere getirildi. Daha sona araçla transferi gerçekleştirildi" şeklinde bilgi verilirken, daha fazla ayrıntı verilemeyeceği belirtildi.

  Yetkililer, Zarrab'ın Manhattan'da bir hücrede tutulduğunu da belirtti. Marshals, hava yolu ile nakledilecek mahkumları JPATS sistemi ile transfer ediyor. JPATS aracılığıyla yılda yaklaşık 260 bin mahkum transferi gerçekleştiriliyor.

  Miami'de tutuklandıktan sonra 'kefaretle serbest kalma' talebinden vazgeçen Zarrab'ın New York yolculuğu iki hafta önce başlamıştı.

  Miami'den New York'a getirilmek üzere yola çıkartılan Zarrab, ilk olarak Florida'nın Tallahassee cezaevine nakledilmişti. Daha sonra ikinci durak olarak Atlanta'ya gönderilen Arrab burada 5 gün kaldıktan sonra, Oklahoma City'e transfer edilmişti. İran asıllı işadamı, Oklahoma'daki transfer merkezinde 7 gün kaldıktan sonra uçakla New York'a gönderildi.

  Zarrab, 19 Mart'ta Miami Havalimanı’ndan ABD'ye giriş yapmak isterken FBI ajanları tarafından gözaltına alınmış, daha sonra çıkarıldığı mahkemede de tutuklanmıştı.


  Görüş Bildir