Euro
15.2485
-0.45%
Dolar
13.4289
-0.74%
Altın
795.8630
0.81%
Borsa
2,042.08
3.14%
Bitcoin
566.481
-0.75%
1ºC
İstanbul
Çok bulutlu 1 C

  Robert Fisk: Halep'te Türkçe konuşan muhalifler var

  Halep'e giden Independent muahabirine kent sakinleri muhaliflerin bir kısmının Türkçe konuştuğunu söyledi.
  • 22.08.2012 - 11:52
  Robert Fisk: Halep'te Türkçe konuşan muhalifler var

  Robert Fisk: Halep te Türkçe konuşan muhalifler var #1

  Independent'ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Robert Fisk, savaşın son hızla devam ettiği Halep kentine gitti ve daha önce anlatılanlardan çok farklı bir hikaye anlattı. Fisk, iki ayrı yazısında silahlı muhaliflerin halk arasında büyük bir desteğe sahip olmadığını ve şehrin ordunun kontrolünde olduğunu belirtti. Kent sakinleri ise Fisk'e muhaliflerin bir kısmının Türkçe konuştuğunu söyledi.

  Suriye ordusunun kentteki komutasıyla görüşen Fisk, 53 yaşındaki bir tümgeneralin Halep'in tamamının 20 gün içinde temizlenebileceğini iddia ettiğini anlattı.

  FARE BUNLARIN HEPSİ

  Kentteki evlerden keskin nişancıların ordu güçlerine ateş açtığını ancak askerler gelmeden önce kaçtıklarını belirten Fisk'e, Şam çatışmalarında iki defa yaralanan general, "Fare bunların hepsi... Keskin nişancılarla bize ateş açıp, sonra kanalizasyona saklanıyorlar. Aralarında Türkler, Çeçenler, Afganlar, Libyalılar ve Sudanlılar var" dedi.

  Bu gruplarla hareket eden Suriyelilerin kaçakçı ve suçlu olduğunu ileri süren general, iddialarına kanıt olarak Fisk'e geçtiğimiz hafta Halep'te öldürülen Türk El Kaide üyesi Metin Ekinci'nin kimliğini de gösterdi.

  Halep'in El Baz, Selahaddin gibi semtlerinde kontrolü ele geçiren ordu birliklerinin komutanı, "Seyf El Dovla'yı kurtarmamıza iki blok kaldı" derken, Fisk, El Baz'ın ele geçirilmesinin ardından askerlerin bölgeyi bıraktığını anlattı.

  TÜRKÇE KONUŞAN MUHALİFLER

  Ordu birlikleriyle Halep'te devriyeye çıkan deneyimli muhabir, "Devriye geçerken, evlerinden 12'den fazla sivil çıktı, aralarında 70'li yaşlarda emekliler, dükkân sahipleri, yerel işadamları ve aileleri vardı. Yabancı gazetecilerin kendilerini izlediğinden habersiz, askerlerin boyunlarına sarıldılar. İçlerinden biri, 'yabancı' savaşçılar hükümet askerlerine ateş açmak için bahçesine konuşlandığından, evinden çıkamadığını anlattı" diye yazdı.

  "Ben Türkçe bilirim, onların çoğu da Türkçe konuşuyordu. Ancak bazıları Suudiler gibi uzun sakallı ve kısa pantolonluydu" diyen mahalle sakini, silahlı grupların tuhaf bir Arapça konuştuğunu anlattı.

  Kent sakinlerinin taşradan gelen Suriyelilerin yanı sıra silahlı yabancıların da Halep sokaklarında kol gezdiğini anlattıklarını belirten Fisk, "Suriyeli olmayan çok sayıda silahlı adamın varlığı doğru gibi görünüyor" yorumunu yaptı.

  İLAÇ TÜRKİYE'DEN GELİYOR

  Suriye ordusunun çatışmalarda ele geçirdiği silahların arasında İsveç yapımı patlayıcı çubuklar, Belçika yapımı tüfekler, her savaşta rahatlıkla bulunan Rus yapımı silahlar olduğunu anlatan Fisk'e konuşan askerler ülkelerini yabancı bir komploya karşı koruduklarını da söyledi.

  Generaller her silahlı grubun bir sahra ambülansı olduğunu, ilaçların da Türkiye, Lübnan ve Pakistan gibi ülkelerden geldiğini belirtti.

  SURİYE AYAKTA KALACAK

  Suriye ordusunun sivilleri öldürmediğini savunan askerler karargahlarında El Arabiya ve BBC gibi kanalları da yakından takip ediyor. Üst düzey bir komutan deneyimli muhabire, "Bütün rejimler çökebilir ancak Suriye ilelebet ayakta kalacak. Çünkü Allah haklı olanın yanındadır" diye konuştu.

  Askerlerin bazılarının yakınlarını savaşta kaybettiğini anlatan Fisk'e bir general, Suriye'de 23 yaşındaki bir teğmenin Duma'da davet edildiği bir araca bindiğini ve teğmenin cenazesini ikiye bölünmüş bir biçimde bulduklarını söyledi.


  Görüş Bildir