Petrol
95.78
-0.84%
Euro
18.1561
-0.57%
Dolar
18.0854
0.04%
Altın
1.016
-0.51%
Borsa
302
0.00%
Bitcoin
386.988
-9.03%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  ROJ TV savcısından Türkiye'ye övgü

  Kopenhag Şehir Mahkemesi'nde devam eden ROJ TV'yi kapatma davasının 28. duruşmasında savcı mütaalasını okudu.
  • 08.12.2011 - 05:49
  ROJ TV savcısından Türkiye'ye övgü

  ROJ TV savcısından Türkiye ye övgü #1

  Kopenhag'da devam eden ROJ TV'yi kapatma davasında savcı Jepsen, "Türkiye'yi savunmuyoruz. Türkiye, Kürt hakları konusunda bir dizi iyileştirme ve düzenlemelere gitti" dedi ve son dönemdeki PKK saldırılarına değindi

  Milliyet'ten İrfan Kurtulmuş'un haberine göre; Savcı Jakob Buch Jepsen, mütaalasına savunma avukatını zamanı boşa harcamakla suçlayarak başladı.

  ROJ TV'yi kapatma davasındaki iddiasını 5 temel noktaya oturtan savcı Jepsen bunları şöyle sıraladı:

  1. PKK treör örgütü mü?
  2. 2006-2010 arasında belgelenen ROJ TV programlarıyla PKK'nın propagandasını yaptığının sözkonusu olması.
  3. Tarihçesi: Med TV, Mesopotamia Boradcast, Medya TV. ROJ TV ve ROJ NV arasındaki bağlantı ve ilişkiler?
  4. ROJ TV ve ROJ NV çalışanlarıyla PKK arasında ilişki var mı?
  5. Ekonomi: ROJ TV 'yi kim finanse ediyor?

  Taahhütlerine uymuyor

  Savcı Jepsen, Danimarka TV Radyo Kurulu'ndan yayın lisansı almak için yapılan müracatta, ROJ TV'nin ana merkezinin Kopenhag'da olacağı ve programlar ile kararlarının buradan alınacağını taahhüt ettiğini ifade etti. Savcı, buna rağmen programlar ve kararların Belçika'daki ROJ NV'den alındığını belirtti. ROJ NV'nin 4 telefon hattına dikkat çeken savcı, bu telefonların Türkiye ve K. Irak'ta irtibatlar için kullanıldığını ileri sürdü.

  Yasaklanan TV'lerin devamı

  İngiltere'nin 1999 yılında MED TV'yi, Fransa'nın 2004'te MEDYA TV'yi, 2008'de Almanya ve 2010 yılında yine Alman mahkemesinin bu kanalları yasakladığını söyleyen savcı Jepsen, bunların devamının ROJ TV olduğunu iddia etti.
  Savcılığın Türkiye'yi savunmadığını belirten Jepsen, Türkiye'nin Kürt hakları konusunda bir dizi iyileştirmeler ve düzenlemelere gittiğine işaret etti. Savcı, Kürtlerin Türkiye'de haksızlığı uğramaları durumunda AİHM'ye gittikleri ve Türkiye'yi mahkum ettirdiğini ifade etti.

  Eski müdür koruma altında

  Savcı Jepsen, ROJ TV'nin eski İranlı müdürü Manouçher Zoonozi ile ilgili de yorumlarda bulundu. Jepsen, savunma avukatının Zonoozi'nin kanaldan alacak verecek meselesi nedenyle işten atılmasının intikamını almak için davanın kilit tanığı olduğunu iddia etmesinin gerçeği yansıtmadığını, eski müdürün 2006 yılından kovuluncaya kadar PKK'nın kanal üzerindeki etkisini algıladığını ima etti.
  Savcı, Zonoozi'nin PKK tarafından işten kovulduğunu ve polis koruması altında asla normal bir yaşam süremeyeceğini söyledi. Kopenhag Savcısı Jepsen, PKK'nın terör örgütü olduğunu ve birçok ülkenin terör listesinde yer aldığını belirtti.

  PKK saldırılarına dikkat çekti

  Danimarka Gizli Servisinde özel bir birimin bu tür terör örgütlerini izlediğine değinen savcı Jepsen, sözkonusu birimin PKK ile ilgili yaptığı analizinde yer alan görüşlerin Türk yetkililerden kesinlikle alınmadığını, açık tanıklardan oluştuğunun altını çizdi.

  Türkiye'de çeşitli tarih ve zamanlarda PKK, TAK ve HPG'nin yaptığı saldırılarda ölen asker, polis, sivil, çocuk ve öğretmenlerin sayılarını vererek ortaya koyan savcı Jepsen, son dönemdeki PKK saldırılarına da dikkat çekti.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir