Petrol
96.56
1.73%
Euro
18.2865
0.25%
Dolar
17.944
0.18%
Altın
1.032
0.88%
Borsa
2795
0.00%
Bitcoin
430.509
3.40%
30ºC
İstanbul
Güneşli 30 C

  Roma savaş alanına döndü

  İtalya'da protesto yürüyüşü Roma'yı savaş alanına çevirdi.
  • 16.10.2011 - 14:58
  Roma savaş alanına döndü

  Roma savaş alanına döndü #1

  İtalyan ''Öfkeliler''in (Indignati) dün Roma'da barışçıl bir şekilde başlayıp, provokatör gruplar nedeniyle şiddet eylemine dönüşen protesto yürüyüşünün ardından San Giovanni meydanı ve çevresinin savaş alanına döndüğü gözlendi.

  ARAÇLARI YAKTILAR

  Barışçıl bir şekilde başladıktan sonra provokatör grupların etkisiyle şiddet eylemine dönüşen ''Öfkeliler''in (Indignati) protestosunun yaşandığı yerler, büyük bir çatışmanın izlerini taşıyor. Çok sayıda aracın yakıldığı, çevredeki iş yerlerinin, özellikle bankaların vitrinlerine zarar verildiği, kaldırımların kırıldığı görülüyor. Cavour caddesi, San Giovanni meydanı ve çevresinde Roma Belediyesi tarafından başlatılan temizlik çalışmaları doğrultusunda, dünkü şiddet olaylarının izleri silinmeye çalışılıyor.

  ZARAR MİLYONLARCA AVRO

  San Giovanni meydanında, polisle yaklaşık 6 saat çatışan eylemcilerin kaç arabayı ateşe verdiği henüz netleşmedi. Yakılan araçlardan birinin İtalyan Jandarması'nın operasyonel aracı olduğu belirtildi. Şehir merkezini savaş alanına döndüren ve ateşe verilen arabalar sebebiyle Roma semalarının siyah dumanla kaplandığı gösterilerin maddi bilançosu ise henüz belirlenmedi, ancak zararın milyonlarca avro olacağı yorumları yapılıyor. Aralarında polislerin de bulunduğu 70 kişinin yaralandığı olaylarda, 12 kişinin tutuklandığı bilgisi basına yansıdı. Yaralılardan üçünün durumunun ciddiyetini koruduğu bildirildi. İtalyan yetkililer, olayları kınadığını ve kabul edilemez bulduğunu ifade etti.

  ROMA'DA BİR SAVAŞ GÜNÜ

  Roma'da yaklaşık 200 bin kişinin katıldığı protesto gösterisi için önde gelen İtalyan gazetelerinin attığı dikkat çekici başlıklar ise şöyle: Corriere della Sera: "Şiddet, korku ve yaralı Roma", La Repubblica: "Kara Blok, Roma'yı harap etti", Il Giornale: "Suçlular", Il Messaggero: "Roma'da bir savaş günü", La Stampa: "Aşırı gerillalar Roma'da", La Padania: "Sol şiddet".


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir