Petrol
105.61
4.89%
Euro
17.5717
0.14%
Dolar
17.2667
0.30%
Altın
965.45
0.28%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
359.990
3.71%
29ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 29 C

  Romanya Cumhurbaşkanı: Türkiye'yi AB'nin içinde görüyoruz

  Romanya Cumhurbaşkanı Basescu, Türkiye’yi Avrupa Birliği’nin dışında değil, içinde gördüklerini söyledi.
  • 06.02.2014 - 13:37
  Romanya Cumhurbaşkanı: Türkiye'yi AB'nin içinde görüyoruz

  Romanya Cumhurbaşkanı: Türkiye yi AB nin içinde görüyoruz #1

  Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) düzenlenen Türkiye-Romanya Yatırım ve Ticaret Forumu’nda AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, Romanya Cumhurbaşkanı Traian Basescu ve TOBB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi Faik Yavuz birer konuşma yaptı. AB Bakanı ve Başmüzakereci Çavuşoğlu, bu forumun Romanya ve Türkiye arasındaki yatırım ve ticarete katkı sağlayacağı gibi dolaylı olarak AB ekonomisine de katkı sağlayacağına inandığını kaydederek, “Son 4-5 yılda, özellikle 2008 yılında başlayan ve tüm dünyayı etkileyen ekonomik ve mali krizler AB’nin ve AB ülkelerinin ekonomisini çok ciddi bir şekilde etkilemiştir. Hatta ekonomik ve mali krizler Avrupa’daki bazı ülkelerde demokratik kurumları da çok ciddi bir şekilde sarsmıştır” diye konuştu.

  “TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ KATKI SAĞLAYABİLİR''

  AB’nin bugüne kadar her yaşadığı krizi fırsata dönüştürdüğünü ifade eden Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Bu anlamda Türkiye’nin özellikle Avrupa ekonomisine çok önemli katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. Çünkü son 11 yıldır, özellikle 2002 yılından bu yana Türkiye’de uygulanan yapısal reformlar, alınan ekonomik tedbirler daha önce bizim de yaşadığımız çok ciddi siyasi ve ekonomik krizler sonucunda alınan tedbirler ve güçlü finans yapımız, bankacılık sektörümüz sayesinde bugün Türkiye’nin yaşanan krizden fazla etkilenmediğini ve bu süreçte ekonomisini her yıl daha fazla büyüttüğünü hem bizler yaşıyoruz hem de gerek Avrupalı dostlarımız bunu da yakından gözlemlemektedir. Gerçekten Türkiye ekonomisi son 11 yılda gösterdiği performansla gelirini 230 milyar dolardan 800 milyar dolara çıkarmıştır. Bu süreçte çok ciddi istihdam sağlamıştır.”

  ''6 MİLYON İNSANA İŞ SAĞLANDI''

  Türkiye’nin işsizlikle mücadelede de başarılı olduğunu anlatan Çavuşoğlu, “Son 3 yılda Türkiye özellikle iş dünyamızın güçlenmesi sayesinde 6 milyon insana iş sağlamıştır. Bu aslında çok önemli bir göstergedir” dedi.

  ''ÇOK CİDDİ YATIRIMLARIMIZ VAR''

  Bakan Çavuşoğlu, Türkiye’nin ihracatının da arttığına değinerek, Türkiye’nin ekonomik büyümeye katkı sağlayan iş dünyasının AB ülkelerinde önemli yatırımlara imza attığını anlattı. Avrupa’daki soydaşlarımıza bakıldığı zaman artık onların sadece birer ucuz iş gücü olmadığının altını çizen Çavuşoğlu, çok ciddi yatırımları olduğunu ve 700 bin istihdam sağladıklarını ifade etti. Çavuşoğlu, AB’deki işletmelerin cirosunun ise 50 milyar doları aştığını kaydetti. AB’nin yaşanan krizleri fırsata çevirmede Türkiye ile daha yakından çalışması gerektiğine inandığını belirten Bakan Çavuşoğlu, “Türkiye AB’ye yük olacak bir ülke değildir” ifadesini kullandı.

  ''ROMANYA'YA TEŞEKKÜR EDİYORUZ''

  Romanya’nın Türkiye’nin önemli bir stratejik ortağı olduğunu bildiren Çavuşoğlu, “AB Bakanlığı olarak dost Romanya’ya teşekkür ediyoruz. AB sürecimize destek veren en önemli ülkelerdendir” diye konuştu. Bakan Çavuşoğlu, son olarak AB sürecine yeni bir ivme kazandıran ziyaretlerine değinerek, yapılan ziyaretlerin AB sürecine önemli katkıları olduğunu vurguladı.

  “TÜRKİYE’Yİ AB İÇİNDE GÖRÜYORUZ”

  Romanya Cumhurbaşkanı Basescu ise, en son 2011 yılında görüşüldüğünü belirterek, dün Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile verimli görüşmeleri olduğunu kaydetti. Basescu, konuşmasında şu mesajı verdi: “Romanya’ya inanın. Romanya’nın yatırımlara ihtiyacı vardır. Romanya ve diğer AB ülkeleri arasındaki farkların kapatılması için yatırımlarınıza ihtiyaç vardır.” Romanya’nın krizden geçtiğini belirterek bu sene için beklenen büyüme rakamlarını anlatan Basescu, Romanya’nın yatırımlara ihtiyacı olduğunu vurguladı. Türkiye’nin AB üyesi olmasını yavaşlatmadıklarını belirten Basescu, Başbakanın ve Cumhurbaşkanın müzakere faslının açılması için ısrar etmeleri gerektiğini kaydetti. Basescu, Türkiye’yi AB dışında değil, içinde gördüğünü ifade etti.

  ''FASILLARIN AÇILMASI GEREKİR''

  Basescu, katılımcıların sorularını da cevapladı. Türkiye’nin AB sürecinde nasıl bir yol izlemesi gerektiğinin sorulması üzerine Basescu, "Fasılların açılması gerekir. Fasıllar açılmazsa yol kapalıdır. Romanya birçok faslın açılması için Türkiye’yi destekleyecektir. Adalet faslı en önemli fasıldır açılması gereken" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir