Euro
15.2187
-0.08%
Dolar
13.6369
-0.10%
Altın
788.3510
0.03%
Borsa
1998
0.00%
Bitcoin
514.062
2.91%
1ºC
İstanbul
Güneşli 1 C

  Romney El Kaide'yle savaşta Türkiye'yle çalışmak istiyor

  Seçim öncesi konuşan Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, dış politika ile ilgili vaad verdi.
  • 10.10.2012 - 09:28
  Romney El Kaide'yle savaşta Türkiye'yle çalışmak istiyor

  Romney El Kaide yle savaşta Türkiye yle çalışmak istiyor #1

  ABD'de son yayınlanan seçim anketinde Obama'yı 2 puan farkla geçen Romney, Suriye içerisinde El Kaide ya da cihatçı bir gruba ait olmayan kesimleri saptamak için özellikle Türkler ve Suudilerle birlikte çalışabileceklerini söyledi. Romney daha önce de Akçakale'ye havan mermilerinin düşmesi sonucu 5 kişinin ölmesiyle ilgili olarak "Müttefikimiz Türkiye saldırıya uğradı" demişti.

  CANLI YAYINDA EL KAİDE VAADİ

  Son anketlerde ABD Başkanı Barack Obama'yı geçmeyi başaran Cumhuriyetçi Parti'nin başkan adayı Mitt Romney, CNN'de Wolf Blitzer'ın sorularını yanıtladı. Romney, başkan seçilmesi halinde, Suriye içerisinde ''Aklı başında, ılımlı, El Kaide ya da cihatçı bir gruba ait olmayan'' kesimleri saptamak için özellikle Suudiler ve Türklerle birlikte çalışabileceğini söyledi.

  "BU SİLAHLAR TÜRKLER'DEN YA DA SUUDİLER'DEN GELEBİLİR"

  Romney, ''Bu kesimleri bir araya getirip, onlara belki fon sağlayabiliriz. Diğer destek türleri arasında silahlar da olabilir, böylece kendilerini savunabilirler. Bu silahlar Türkler'den ya da Suudiler'den gelebilir'' dedi.

  ROMNEY ANKETLERDE ÖNE GEÇTİ

  Obama'nın geçen haftaki ilk açık oturumda, destekçilerinde ''hayal kırıklığı'' yaratan performansının etkileri, anketlere de yansımaya başladı. Son anketlere göre, yarışı uzun süredir önde götüren hatta Romney'nin gafları sayesinde arayı daha da açan Obama, açık oturumda ''atak ve hırslı'' görünen Romney karşısında ''pasif'' kalınca, bu avantajını yitirmiş görünüyor.

  2 PUAN FARKLA ÖNE GEÇTİ

  Gallup'un 2-8 Ekim tarihleri arasını kapsayan anketinde de Romney, oy kullanması muhtemel seçmenler arasında yüzde 47'ye karşı yüzde 49 oranla Obama'nın üzerinde yer aldı.

  American Reseach Group'un (ARG) anketine göre de Romney, yüzde 47'ye karşı yüzde 48 oranla Obama'nın üzerinde. Kuruluşun 27-30 Eylül arasını kapsayan bir önceki anketinde ise Obama yüzde 49, Romney yüzde 46 orana sahipti.


  Görüş Bildir