Euro
10.0365
-0.32%
Dolar
8.4381
-0.21%
Altın
492.59
-0.93%
Borsa
1.393
0.09%
Bitcoin
348.893
6.65%
34ºC
İstanbul
Güneşli 34 C

  Ruhani, İran'da sinyal bozucu alarmı verdi

  İran Cumhurbaşkanı Ruhani, cep telefonlarının kullanımı kısıtlamak için kullanılan "sinyal bozucuların" sağlığa etkilerinin incelenmesi talimatını verdi.
  • 30.11.2014 - 19:10
  Ruhani, İran'da sinyal bozucu alarmı verdi

  Ruhani, İran da sinyal bozucu alarmı verdi #1

  İran'da cep telefonu, radyo ve televizyon yayınının sinyalini azaltarak iletişimi bozan "cihazların" sağlık üzerindeki etkileri tartışılıyor. İranlı Öğrenciler Ajansı İSNA'nın haberine göre, İran Ulaştırma Bakanı Mahmud Vaizi, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin Sosyal Refah ve Sağlık bakanları ile Atom Enerji ve Çevre Kurumu başkanlarından, "sinyal bozucuların", tehlikeli hastalıklara yol açıp açmayacağına ilişkin kapsamlı bir araştırma yapmalarını istediğini, bildirdi.

  SINIRI AŞTIĞINDA TEHLİKELİ

  Sinyal bozucuların "sınırı aştığında" tehlikeli ve zararlı olacağına değinen Vaizi, "Uzmanlar, başkent Tahran'ın farklı bölgelerinde parazitler (sinyal bozucular) hakkında rapor hazırlayarak daha önce de Cumhurbaşkanı Ruhani'ye sunmuştu. Ancak bu parazitlerin bazıları bizim gözetimimizde değil" ifadelerini kullandı.

  Ruhani, İran da sinyal bozucu alarmı verdi #2

  2001'DEN BERİ SİNYAL BOZUCULAR KULLANILIYOR

  İran'da, bazı yabancı televizyon kanallarının izlenmemesi için, 2001'den itibaren uydu yayınlarını bozmak için "sinyal bozucular" kullanılıyor. Uzmanlar ise ülkede çok sık kullanılan "sinyal bozucuların" yüksek radyasyon yayan cihazlar olduğunu, bunun da kanser riskini artırdığını savunuyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir