Euro
15.2796
-0.05%
Dolar
13.5823
-0.05%
Altın
793.8760
-0.09%
Borsa
1951
0.31%
Bitcoin
499.000
-0.97%
-1ºC
İstanbul
Çok bulutlu -1 C
  Rum gazetesinde Suriye haberi: Tebrikler Ankara

  Rum gazetesinde Suriye haberi: Tebrikler Ankara

  Suriye'nin Türk jetini düşürmesi sonrası Rumlar da Türkiye'ye destek verdi. Bir gazete Tebrikler Ankara başlığını attı..
  • 26.06.2012 - 15:27

  Rum gazetesinde Suriye haberi: Tebrikler Ankara #1

  Rum basını, Lüksemburg'ta toplanan Avrupa Birliği (AB) Dış Konular Konseyi'nde Türk uçağının 22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülmesinin kabul edilemez bulunarak kınandığını kaydetti. Rum Simerini gazetesi, Türkiye'nin izlediği soğukkanlı davranıştan dolayı Türkiye'nin Güney Kıbrıs dahil 27 üye tarafından övüldüğünü yazdı. Rum Haravgi gazetesi, Markulli'nin Güney Kıbrıs'ın AB Dönem Başkanlığı'nı devralması öncesinde Lüksemburg'ta dün gerçekleştirilen son Dış Konular Konseyi'nde yaptığı konuşmaya yer verdi.

  ASKERİ MÜDAHALE YIKICI OLUR

  Rum Dışişleri Bakanı Erato Kozaku Markulli, Suriye'ye yapılacak herhangi bir askerî müdahalenin bütün bölge için yıkıcı sonuçlar doğuracağı görüşünü belirtti. Habere göre Suriye'ye yapılacak olası bir askerî müdahalenin bütün bölge için yıkıcı sonuçlar doğuracağını, bu nedenle böyle bir şeyden kaçınılması gerektiğini söyleyen Markulli; Suriye'deki gelişmelere değinirken, ülkede süregelen şiddet konusunda kaygılarını dile getirdi. Markulli, Suriye'deki durumun daha da kötüleşmesinin tam bir iç savaş doğurma ve bunun da bütün yıkıcı etkileriyle birlikte bölgeye sirayet etme tehlikesi bulunduğunu savundu.

  ANKARA'YA TEBRİKLER

  Bir başka Rum gazetesi olan Simerini de, "Ankara'ya Tebrikler" başlıklı haberinde dün Lüksemburg'ta toplanan AB Dış Konular Konseyi'nde; Türk Hava Kuvvetleri'ne ait keşif uçağının Suriye tarafından düşürülmesi konusunda Türkiye'ye destek verdiğini, destek kararının; Güney Kıbrıs da dâhil; 27 üyenin oy birliğiyle çıktığını hatırlattı. Gazete, Dış Konular Konseyi kararlarında; Türk uçağının 22 Haziran'da Suriye tarafından düşürülmesini kabul edilemez bulunarak kınandığını, meselenin derhal araştırılmasını istediğini, tedbirleri ve ilk tepkisinde sorumlu davranmasından dolayı Türkiye'yi övdüğünü yazdı. Habere göre kararda Suriye'ye de, meselenin araştırılması için Türkiye'yle işbirliği yapma ve uluslararası standart ve yükümlülüklere uyma çağrısı yapıldı.

  Rum gazetesinde Suriye haberi: Tebrikler Ankara #2


  Görüş Bildir